GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-08-2022 10:19

HDP, askeri cisim patlamasında yaralanan Uluğ'un ailesini ziyaret etti

HDP, askeri cisim patlamasında yaralanan Uluğ'un ailesini ziyaret etti

HDP, askeri cisim patlamasında yaralanan Uluğ'un ailesini ziyaret etti

 

HDP Urfa Milletvekilleri Ayşe Sürücü ile Ömer Öcalan'ın içinde olduğu HDP heyeti, Bitlis'in Hêvrês köyünde askeri cisim sonucu yaralanan 5 gündür yaşam mücadelesi veren Yusuf Uluğ'un ailesini ziyaret etti.

 

 

Bitlis'in Hêvrês köyünde 14 Ağustos’ta sabah saatlerinde koyunlarını otlatan 18 yaşındaki Yusuf Uluğ, bulduğu askeri cismin patlaması sonucu ağır yaralandı. Siirt’in Baykan ilçesinden 2 ay önce koçer olan ailesiyle birlikte Bitlis’e hayvanlarını otlatmak için giden Uluğ’un, hayati tehlikesi devam ediyor. Patlama sonrası Bitlis Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Uluğ, hastanede yeterli teknik donanım ve uzman doktor kadrosunun olmadığı gerekçesiyle başka bir hastaneye sevk edilmesi gerektiği belirtildi. Bunun üzerine Van, Erzurum, Diyarbakır, Batman ve Malatya’da bulunan hastaneler, yer olmadığı gerekçesiyle Uluğ’u tedavi etmeyi reddetti. Uluğ, daha sonra Urfa’da bulunan Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne sevk edildi. Patlama sonucu sağ eli kopan Uluğ’un, başına ve göğsüne şarapnel parçaları isabet etti. Hayati tehlikesi süren Uluğ, 5 gündür yoğun bakımda tutuluyor.

 

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekilleri Ayşe Sürücü, Ömer Öcalan, HDP Urfa İl ve Halfeti'ye ilçe örgütü Uluğ'un hastanese bekleyen ailesini ziyaret etti. Heyeti hastane girişinde karşılayan aile bireyleri ziyaretten dolayı mutlu olduklarını belirtti. Heyet aileden Uluğ'un sağlık durumuna dair bilgi aldı. Aile bireyleri 5 gündür hastanede olduklarını bugün doktorların uyutulan Uluğ için durumunun iyiyi gittiğini söylediğini aktardı. Heyet aile ile birlikte bir süre sohbet ettikten sonra hastaneden ayrıldı.

 

Ailesiyle birlikte her yıl Siirt Baykan ilçesinden koçer olarak Bitlis’e giden Uluğ, askeri mühimmatların patlaması sonucu yaralanan ilk kişi değil. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Dökümantasyon Merkezi tarafından 19 Kasım 2021 tarihinde yayınlanan, 2011-2021 yılları arasında silahlı çatışma ortamında Çocuklara Dönük Yaşama Hakkı İhlalleri Raporu’na göre, bölge illerinde 39 kişi mayın-serbest bırakılan cisimlerin patlaması sonucu yaşamını yitirdi.

Kaynak:HDP BASIN

AdminAdmin