KADIN
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Büşra Ersanlı cezaevinden çıktı

Tutuklu yargılandığı "KCK" davasında tahliye edilmesine karar verilen Prof. Dr. Büşra Ersanlı, Silivri Cezaevi'nden çıktı.

Büşra Ersanlı cezaevinden çıktı

 

 

Silivri Cezaevi’nden tahliye edilen Prof. Dr. Büşra Ersanlı, “9 aydır bekliyorum bu davayı ve bildiğiniz gibi çok uzun bir iddianame. Mantığını anlayamadığımız, bizlere karşı çok fazla nefret biriktirmiş olan bir iddianameyle karşı karşıya kaldık” dedi.


KCK’ya yönelik soruşturma kapsamında 9 aydır cezaevinde tutuklu bulunan Prof. Dr. Büşra Ersanlı, tahliye edildi. Saat 22.30 sıralarında cezaevinden çıkış yapan Ersanlı, burada ailesi, yakınları ve sevenleri tarafından karşılandı. Gazetecilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Ersanlı, “Çok teşekkür ediyorum. 9 aydır bekliyorum bu davayı ve bildiğiniz gibi çok uzun bir iddianame. Mantığını anlayamadığımız, bizlere karşı çok fazla nefret biriktirmiş olan bir iddianameyle karşı karşıya kaldık. Onu çözümlemekte zorluk çektik. Bildiğiniz gibi bu davadan yargılanan insanların büyük bir bölümü BDP’li ve arkadaşlarımızı geride bıraktığımız için üzgünüm. Tabii ki kendimiz tahliye olduğumuz için sevindik ama arkadaşlarımız geri kaldı” diye konuştu.


Ersanlı, bir gazetecinin ‘Mahkemede Kürtçe savunma krizi yaşandı bu konuda neler söyleyeceksiniz?’ sorusuna, “Ana dilde eğitim ve ana dilde savunma da, çok umut ediyorum ki yakın bir gelecekte Türkiye’de gerçekleşecek. Çünkü bu hem bireysel anlamda, hem kolektif anlamda en büyük güvenlik yolu. Ana dilde eğitim ve ana dilde rahatça kendini ifade etmek, o dili iyi öğrenmek, Türkiye’de en büyük güvenlik garantisidir” diye yanıt verdi.


Ersanlı, daha sonra kendisini bekleyen yakınları ile birlikte bir otomobile binerek buradan ayrıldı.

 

İHA