KADIN
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Dev gökdelen böyle yandı!

Beşiktaş’ta bulunan 42 katlı Polat Tower’da çıkan yangın amatör kamera tarafından kaydedildi.Olay yerinin yakınında bulunan bir hastanede dumandan etkilenen hastalar ve vatandaşlar tahliye edildi. Yangın, helikopter destekli çalışmalarla kontrol altına alındı.

Dev gökdelen böyle yandı!

 

Fulya Yeşil Çimen Sokak’ta bulunan Polat Tower’da saat 10.40 sıralarında bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Alt katlarda başladığı sanılan yangın kısa sürede gökdelenin bir cephesini sararak en üst kata kadar ulaştı. Yangına itfaiye ekiplerinin yanı sıra yangın söndürme helikopterleriyle de müdahale edildi. Yangın sırasında binadan düşen parçalar çevredeki tehlikeye neden oldu. Yangın sırasında binanın yangın söndürme sisteminin devreye girdiği öğrenildi. Yangınla birlikte binanın hemen tahliye edilmesi, olası bir can kaybı ve yaralanmayı önledi.

 

Gökdelendeki yangınla birlikte bölge tamamen siyah dumanla kaplandı. Dumanların ulaştığı gökdelenin yakınındaki bir hastanede ise hastalar ve hasta yakınları zor anlar yaşadı. Hastanedeki vatandaşlar hemen tahliye edilerek dışarı çıkartıldı. Yangın, itfaiye ekipleri ve yangın söndürme uçaklarının müdahalesiyle kontrol altına alındı. Büyük paniğe neden olan yangının çıkış nedeniyle ilgili inceleme sürüyor.

 

İBB'DEN YALANLAMA

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Polat Tower’da çıkan yangına itfaiyenin 3 dakika içinde müdahale ettiği belirtilerek geç kalındığı iddiaları yalanlandı.

 

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Fulya’da 42 katlı Polat Tower Residence’ın dış cephesinde çıkan yangın, İstanbul itfaiyesini alarma geçirdi. Yangın 45 dakika kontrol altına alınarak söndürüldü. Saat 10.40'da gelen ihbarla harekete geçen Mecidiyeköy itfaiye grubu, 3 dakikada olay yerine intikal ederek yangına müdahale etmeye başladı. İlk grubun takviye istemesiyle birlikte Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Fatih, Seyrantepe, Başakşehir, Gazi, Kayışdağı, Bakırköy grupları bölgeye sevk edildi. Ekipler kısa aralıklarla olay yerine giderek yangına müdahale etmeye başladı. Yangına 34 araç, 111 personel müdahale etti. Yangında ölen ya da yaralanan olmadı.

 

Söndürme çalışmalarında dünya standartlarının en uzunu olan 52 metrelik yangın merdiveni kullanılırken, Kocayusuf Ahtapot ve çeşitli özelliklere sahip araçlar ve uzman bir kadro ile alevlere müdahale edildiği bildirildi.