KADIN
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

TARAFTAR ADRESİNİ BELİRLEDİ

İstanbul’da düzenlenen Avrupa Futbol Taraftarları Kongresi’ne Türkiye’yi temsilen katılan Tüm Futbol Taraftarları Federasyonu Genel Başkanı Abdullah Tuğbay, Avrupa örneklerini vererek Türkiye’de de taraftarların aynı çatı altında buluşması gerektiğini söyledi. Kongrenin ardından Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş gibi kulüplerin taraftar yöneticileri Federasyona katılmak için başvuruda bulunacaklarını kaydetti

TARAFTAR ADRESİNİ BELİRLEDİ

 

 Daha önce Londra, Hamburg, Barcelona ve Kopenhag'da yapılan Avrupa Futbol Taraftarları Kongresi’nin son toplantısı olan İstanbul’daki büyük buluşmaya Türkiye’yi temsilen Tüm Futbol Taraftarları Federasyonu Genel Başkanı Abdullah Tuğbay da katıldı.

Aynı zamanda Genç Şanlıurfaspor Taraftarlar Derneği Başkanlığı görevini yürüten Tuğbay, böylesine önemli bir kongrede Türkiye’de spor camiasında yaşanan gelişmeleri değerlendirmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

4 gün süren ve Avrupa’nın bir çok ülkesinden temsilcilerin katıldığı kongrede bir konuşma yapan Tüm Futbol Taraftarları Federasyonu Genel Başkanı Tuğbay, Türkiye’deki tüm futbol taraftar derneklerinin Avrupa’da olduğu gibi tek çatı altında birleşmesi için yoğun çaba içerisinde olduklarını kaydetti. Gerek Anadolu’da gerekse Süper Lig’de mücadele eden kulüplerin bu yönelime destek vermesi gerektiğinin altını çizen Tuğbay, ülke genelinde yaşanan olumsuz olaylara da değinerek futbolda şiddetin önüne geçilebilmesi için eğitim çalışmalarının desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yanı sıra, UEFA ve İstanbul Spor Etkinlikleri ve İşletmeciliği Ticaret A.Ş.'nin (Spor A.Ş.) katkılarıyla gerçekleştirilen organizasyona Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden 400'e yakın futbolsever katıldı. Katılımcılar arasında UEFA Başkanı Michel Platini'nin başdanışmanı William Gaillard, Uluslararası Futbolcular Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Tony Higgins ve Avrupa Komisyonu Üyesi Gianluca Monte ile Avrupa Spor Başkenti Derneği (ACES) Başkanı Gian Francesco Lupattelli de yer aldı.

Kongrenin resmi açılış panelinde konuşan Lupattelli, İstanbul'un inanılmaz bir Avrupa Spor Başkenti olduğunu vurgulayarak, ''Bu, spor için çok önemli bir etkinlik. İstanbul'un 2012'de Avrupa Spor Başkenti olmasını tebrik ediyorum'' dedi.

Kongreye katılanTFF Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Ertanhan ise futbolun taraftarla, seyirci ile güzel olduğunu belirterek, 3 günlük bu kongrede futbolun birleştirici yönünü yaşanacağını, taraftarlar, federasyonlar ve futbol ailesinin diğer paydaşların yer alacağını söyledi.

Ertanhan, özellikle son 20 yıl içerisinde futbolun endüstriyelleşmesinin taraftarların da önemini artırdığına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

''Artık, modern kulüplerde toplam gelirin 3'te 1'i, taraftarların maç günü yaptığı harcamalarından geliyor. Futbolun geldiği bu ekonomik zirve, gerçek futbol taraftarının varlığı sayesinde ve kulübüne verdiği destek ile gerçekleşti. UEFA Finansal Fair Play ve Kulüp Lisans Talimatı'nda yer alan 'Her kulübün bir taraftar sorumlusu ataması gerekliliği'ni de hatırlatmak isterim.''

Kongrede söz alan Federasyon Genel Başkanı Tuğbay, “Türkiye’de şu anda taraftarlar derneklerinin bir araya gelememesinde kulüp yöneticilerinin büyük payı vardır. Artık bu birleşmelere köstek değil destek verilmesi şarttır. Aynı zamanda kulüplerin yanlış yönetilmesi ile birlikte aynı kulübün taraftarları arasında bölünmeler olduğunu görüyoruz. Bu da Türk futboluna büyük zarar veriyor. Zaman futbolda ilerleme zamanıdır. Bir araya gelerek çok daha iyi işler başaracağımıza inanıyoruz” dedi.

İstanbul’daki kongrenin ardından Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Bursaspor ve birçok taraftarlar dernekleri Tüm Futbol Federasyonunun çatısı altında birleşmeye karar verdi. Karardan büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Tuğbay, dernek yöneticilerini kutlayarak bu örneğin tüm Türkiye’ye yayılmasını dilediklerini belirtti.