KADIN
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

BAKANLAR, ŞANLIURFA'DA SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI İLE TOPLANTI DÜZENLEDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şanlıurfa Milletvekili Faruk çelik:“hükümetimizin, 2023 vizyonu çerçevesinde diyoruz ki 500 milyar ihracat” Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: “madem ki bir potansiyelimiz var, bu potansiyeli bilgi ile değerlendireceğiz. bilgi çok mühim bir şeydir''dedi.

BAKANLAR, ŞANLIURFA'DA SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI İLE TOPLANTI DÜZENLEDİ

Bir dizi gezi ve açılışlar için Şanlıurfa’ya gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sanayici ve İş Adamları ile toplantı düzenledi. Şanlıurfa Valiliği Konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin ve sanayiciler ve iş adamları katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Biliyorsunuz yanı başımızda bir iç savaş ile karşı karşıyayız. Genelde dünya ekonomisine baktığımız zaman, durağan bir tablo ile iç içe ve biz çok şükür Türkiye’de ve Şanlıurfa’da yatırımlardan bahsediyoruz.

HEDEF 2023' TE  500 MİLYAR LİRA İHRACAT

 

Organize Sanayi Bölgesinin inşaatından ve alt yapısından bahsediyoruz. Bu Türkiye’nin farkıdır, Türkiye’nin bağlıklı yönetiminin en güzel göstergesidir. Değerli arkadaşlar, bu topraklar bereketli topraklardır. Bu topraklarda yapılması gereken çok iş var. Çok ihmal edilmiş bunu defalarca ifade ettik.

 

Bir çok konuda geç kalmışız. Ama hükümetimizin, 2023 vizyonu çerçevesinde diyoruz ki 500 Milyar ihracat. 500 Milyar ihracatı nerden gerçekleştireceksiniz? İşte buradaki bu verimli toprakların rasyonel bir şekilde kullanılması şeklinde elde edilecek olan imkanlar ve katma değer ile Türkiye’yi geleceğe taşıyacak” dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise, Şanlıurfa’nın potansiyeline değinerek, “Şanlıurfa’da büyük bir tarım potansiyeli var. Şanlıurfa’da büyük bir hayvancılık potansiyeli var, Şanlıurfa’da büyük bir turizm potansiyeli var. Önümüzdeki yıllarda da özellikle güneş enerjisi ile ilgili çünkü Türkiye’de ve dünyada güneş enerjisi çalışmaları ciddi bir manada hızlı bir şekilde ilerliyor. Büyük bir güneş enerjisi potansiyeli de var. Var da, biz ne yapıyoruz.

 

Bu potansiyel burada var, biz bu potansiyeli iyi değerlendiriyor muyuz, bu önemli. Bu potansiyeli kim değerlendirecek. Kendi kendine bu potansiyel varlığı bir mana ifade etmiyor ki. Biz bu potansiyel konusunda doğru işleri yapmak, doğru adımları atmak mecburiyetindeyiz. Diyelim tarım için ne lazım, bereketli topraklar lazım. Var mı var. Su lazım, böyle önemli bir bölümde su var mı var. Peki biz bu toprakları ve suyu iyi kullanıyor muyuz? Yok, Harran ovasını önce susuzluk var diye sıkıntı çekiyorduk, şimdi aşırı sulamadan çöle çevirdik.Suyu tarlaya boca etmek gibi bir teknik var mı yok.

 

O zaman biz elimizdeki imkanları potansiyeli iyi değerlendirmiyoruz demek. Bu potansiyeli iyi değerlendirmek lazım. Bu toprağı nasıl iyi değerlendiririz, bu suyu nasıl iyi değerlendiririz, bunu bilgi ile yapmak lazım. Atadan kalan yöntemlerle yaptığımız iş iş değildir. Bize de bir fayda sağlamaz..

 

Onun için bundan sonra madem ki bir potansiyelimiz var, bu potansiyeli bilgi ile değerlendireceğiz. Bilgi çok mühim bir şeydir” diye konuştu.

 

HABER:İBRAHİM UYGUR-ÖMER DODANLI