GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

DOĞUDAN GİDEN MEVSİMLİK İŞÇİLERE LİNÇ GİRİŞİMİ: 18 YARALI

Sakarya'ya mevsimlik işçi olarak gelen Kürt aileler, bir grubun ırkçı linç girişimine maruz kalırken, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 18 kişi yaralandı.

DOĞUDAN GİDEN MEVSİMLİK İŞÇİLERE LİNÇ GİRİŞİMİ: 18 YARALI

 

Sakarya'nın Kocaali İlçesi'ne bağlı Ortaköy'e mevsimli tarım işçisi olarak Diyarbakır'dan giden Kürt ailelere, linç girişiminde bulunulduğu öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, aileler dün akşam köyde kaldıkları barakaların önünde otururken, 5-6 kişilik bir grup, aile fertlerinden birini çağırdı. Grup, işçiye hakaretler ederek dövmeye başladı. Bunun üzerine aileler, işçiyi grubun elinden almaya çalıştı.

Köyün kahvesine giden saldırganlar, burada, "Kürtler bizi öldürmeye çalıştı" diyerek köylüleri provoke etti. Bunun üzerine yüzlerce kişi toplanıp, aralarında kadın ve çocukların olduğu aileleri linç etmeye çalıştı. Saldırıda 18 kişi yaralandı. Yaralılar, Sakarya Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ailelerin, Diyarbakır'a döneceği belirtildi.

Irkçı saldırılar 20 Temmuz’daki Antep saldırısıyla birlikte Türk yetkililer ve medyanın Kürt düşmanı kampanyasıyla yeniden tırmandı.

20-23 Ağustos tarihleri arasında Antep, İstanbul, Kocaeli, Çanakkale ve İzmir’de sekiz BDP binasına saldırı düzenlendi. Saldırılar sonucunda ağır maddi zarar meydana geldi.

BDP: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN

Saldırılar üzerine 23 Ağustos günü bir açıklama yapan BDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, şöyle uyardı: “Parti binalarımızı yakanlar, hedef gösterenler yakanlar, bilmeli ki o binalar olmazsa bu ülkede barışı savunacak hiç kimse bulamazsınız. O binalar barışı savunacak son kalelerdir. Eğer polis binalarımızı korumayacaksa, biz binalarımızı koruruz. Halkımızı koruruz. Eğer AK Parti kendi sözcülerinin emri ile hedef göstererek binalarımızı yakmaya devam edeceklerse meşru savunma hakkımız vardır. Bir partinin, o halkın meşru savunma hakkı vardır. O binalara saldırıp, yakmayı düşünenler veya saldıranlar sonuçlarına da katlanırlar, buradan açıkça söylüyorum. BDP’liler de kurbanlık koyun, kuzu değil. Üç tane BDP’li bir araya gelince 30 tane polis toplanıp kamerayla çekim yapıyor ama binalarımız yakılıyor polis sadece izliyor. Herkesin meşru savunma hakkı vardır. Açıkça uyarıyorum, meşru savunma Türk Ceza kanununda da bulunan yasal bir haktır. Partililerimiz kendini savunur, olacaklardan biz sorumlu değiliz. Herkes ayağını denk alsın Parti binalarımıza saldırtma, yakma, linç girişimleri, artık kemiğe dayanmıştır. Biz kardeşlik, barış diyeceğiz, ama bu savaş kışkırtıcıları kalkıp binalarımızı hedef gösterecek linç edecek, yakacak, buna da sessiz kalmayız.

Diyarbakır  haber