TURİZM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Savur'da 99 kişide sıtma tespit edildi

Mardin'in Savur ilçesi Başkavak köyünde yaşanan sıtma salgını nedeniyle yüzlerce kişiden alınan kan örneği sonucunda 99 kişide hastalık tespit edildi.

Savur'da 99 kişide sıtma tespit edildi

Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Savur'da bazı köylerde vatandaşların çeşitli şikayetler üzerine hastaneye başvurduğunu belirtti. Rahatsızlanan vatandaşlardan kan örneği alındığını belirten Vali Ayvaz, "Köyde şu anda 99 vaka tespit ettik. Tahlil sonuçlarını bekliyoruz. Şu anda net bir şey yok.

Rahatsızlanan vatandaşlardan kan örneği alınıyor. İçtikleri sudan kaynaklanabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca Irak ve Suriye'den gelen şoförlerin bıraktığı bir mikroptan kaynaklanabileceği üzerinde de duruyoruz. Tahlil sonuçları çıktıktan sonra, net bir açıklama yapacağız. Basında yazıldığı gibi o kadar vaka sayısı yok. Bakanlık uzmanları konuya el attı. Tahlil sonuçları çıktığında kamuoyuna gereken açıklama yapılacak." diye konuştu

Başkavak köyünde yaşanan sıtma salgını kontrol altına alındığını belirten Mardin Halk Sağlığı İl Müdürü Nurettin Özdener, Başkavak köyünde yaşanan sıtma abartılacak kadar büyük olmadığını söyledi. Şu anda köyde yüzlerce kişiden kan örneği alındığını belirten Özdener, "Köyde sağlık taraması devam ediyor. Kan örnekleri alınıyor. Köyün tamamı ilaçlanıyor. Sudan kaynaklanan bir salgın değildir. Aldığımız numuneleri inceliyoruz. Köyde durum kontrol altına alındı." dedi.

 


kaynak:f5haber.com