GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-08-2022 14:21   Güncelleme : 31-08-2022 21:25

Urfa'da Bazı İnşaatlarda Yapı Denetimi Yapılmıyor

Şanlıurfa'da bazı inşaatlarda yapı denetimi gerçekleştirilmiyor. Bunun sonucunda sık sık düşerek yaralanan veya hayatını kaybeden işçi haberleri basına yansıyor.

Urfa'da Bazı İnşaatlarda Yapı Denetimi Yapılmıyor

Şanlıurfa'da sabah saatlerinde Karaköprü Maşuk yolunda inşaattan düşerek ağır yaralanan işçinin tedavisine devam ediliyor. 

Bu tür haberler Şanlıurfa basınından hiç eksik olmuyor. Hemen her hafta birkaç farklı inşaattan işçiler düşerek ya yaralanıyor ya da hayatlarını kaybediyor. 

Bunun sebebi ise inşaatlarda yapı denetim kontrollerinin tam olarak yapılmaması gösteriliyor.

İnşaat yan ağlarını örmeyen sorumluluk sahipleri tehlikeye davetiye çıkarıyor.

Ayrıca çoğu inşaatın çevresi bariyerler ile kapatılarak sivil girişlere engellenmiyor. Yine inşaatların çoğu çevredeki ev ve binalara haddinden fazla rahatsızlık veriyor. Bazı inşaatlar normal sürede biterken bazıları ise yıllarca sürebiliyor. 

Yine inşaatların çoğunda Suriyeli gibi yabancı uyruklu kişiler çalıştırılıyor. Hiçbir sosyal güvencesi yatırılmayan bu kişiler inşattan düştükleri zaman durumu sahiplenen olmuyor.

Çevre ve şehircilik bakanlığına bağlı çevre ve şehircilik İl müdürlüğü ekiplerinin denetimlerini daha da arttırmaları isteniyor. Vatandaşlar yasalara uymayan inşaatların denetlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Şanlıurfalılar daha fazla kişinin inşaatlardan düşerek ölmesini istemiyor. 

 

Haber: İbrahim Uyğur-Gaffar Kaymaz 

 

AdminAdmin