TURİZM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Zirve Yayınevi sanıklarının tahliyesine ret

Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesi olayına ilişkin davanın 45. duruşmasında, tutuklu muvazzaf asker Mehmet Çolak'ın savunması tamamlandı.

Zirve Yayınevi sanıklarının tahliyesine ret

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, savunma yapan sanık Mehmet Çolak, Ergenekon terör örgütü üyesi olduğu iddiasını kabul etmediğini belirtti.

İddianamede kendisine yönelik suçlamaları reddettiğini ifade eden Çolak, "Sayın savcı, siz sıcak yataklarınızda uyurken, ben dağlarda sırtımda 40 kilo çantayla vatanı koruyordum. Mensubu olduğum tek örgüt Jandarma Genel Komutanlığı'dır. Bu soruşturma ve dava tarihe geçecek olan kara bir lekedir. Ben varlığı dahi tespit edilemeyen Ergenekon terör örgütü üyesi olduğum iddiasını kabul etmiyorum" diye konuştu.

Davayla birlikte kendisinin ve haber elemanlarının isimlerinin deşifre edilerek hayatlarının tehlikeye atıldığını iddia eden Çolak, başlarına bir şey gelmesi halinde hesabın kimin tarafından verileceğini merak ettiğini söyledi.

Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa, "Siz; 'istihbarat personeliyiz, mahkemeye gelmeyelim, soruşturulmayalım' diyorsunuz. Demirden korkuyorsan trene binmeyeceksin" dedi.

İddianamede terör örgütü yöneticisi olmakla suçlanan emekli orgeneral Hurşit Tolon'un aldığı 10 günlük rapora ek 5 gün daha rapor aldığının Silivri Cezaevi yönetiminden mahkemeye iletildiğini belirten Mahkeme Başkanı Kısa, sanık, müdahil avukatları ve iddia makamının taleplerini alarak ara kararın açıklanması için duruşmaya 5 dakika ara verdi.

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, Hurşit Tolon'un sonraki celse hazır edilmesi için cezaevine, tanık koruma programından yararlanan İlker Çınar'ın da sonraki celse hazır edilmesi için ilgili kurumlara yazı yazılmasına, Mehmet Ülger, Haydar Yeşil, Ruhi Abat'a savunma için ek süre verilmesine, müdahil avukatların tutuksuz sanıklar için tutuklama taleplerinin şu aşamada reddine karar verdi.

Mahkeme heyeti ayrıca, tutuklu sanıklar, eski Malatya Jandarma Alay Komutanı emekli albay Mehmet Ülger, binbaşı Haydar Yeşil, astsubay Abdullah Atılgan, uzman çavuşlar Murat Göktürk, Mehmet Çolak, Adil Akçay, İnönü Üniversitesi öğretim görevlisi Ruhi Abat, Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Varol Bülent Aral için; "üzerlerine atılı suçun mahiyeti, mevcut delil durumu, kaçma şüphesi, dinlenecek tanıkların bulunması, sanıkların delilleri değiştirme şüphesinin bulunması, HTS kayıtları, ses görüntü kaydı ve dökümanlar, jandarma tarafından yapılan usulsüz dinlemeler, aramalarda ele geçirilen delil belge ve dökümanlar, Ergenekon terör örgütü devam eden davalarındaki bilgi belge ve dijital belgeler nedeniyle" tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 12 Kasım tarihine erteledi.


kaynak:f5haber.com