TURİZM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Maliye ceza yağdırdı

Maliye yılbaşı ile Ramazan ve Kurban bayramlarını içine alan tatil günlerine özel yoğun ve yaygın denetimde 279 bin işyerin inceledi

Maliye ceza yağdırdı

Denetimde kayıtsız çalışan 2 bin 338 işyeri tespit edildi ve ceza yağdırıldı

Maliye Bakanlığı, kayıtdışı çalışan işletmeler ile elde ettiği kazancın vergisini devletten gizleyen firmalara yönelik düzenlediği yılbaşı ve bayrama özel operasyonlardan eli dolu döndü.

Devletten gizlenmiş

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi, Ramazan ve Kurban bayramları ile yılbaşına özel kapsamlı bir vergi denetim operasyonu gerçekleştirdi. Geçen yıl yapılan denetimlerde 279 bin 746 mükellefin kapısını çalan Maliye, bu işyerleri arasından 2 bin 338 işyerinin hiçbir vergi kaydı yaptırmadan, SGK'ya bildirimde bulunmadan faaliyetini sürdürdüğünü tespit etti. Bunların yarıdan fazlasını Kurban Bayramı'nda yaptığı denetimlerde yakalayan Maliye, bu işyeri, dükkan ya da bireysel çalışan kişilere kayda alıp vergi mükellefi yaptı.

Hasılata yakın takip

Maliye aynı denetim kapsamında firmaların bayram ve yılbaşında elde ettikleri hasılatları de inceledi. Bu amaçla 11 bin 817 mükellefi yakın takibe alan Maliye, bu işletmelerin toplamda 183,3 milyon lira hasılat elde ettiklerini belirledi. Bu hasılatın 97 milyon lirası Ramazan Bayramı'nda gerçekleşirken Kurban Bayramı ve Yılbaşı tatilindeki hasılat tutarı sırasıyla 43,3 milyon ve 43,1 milyon TL oldu.

7,5 milyon TL ceza

Maliye, söz konusu yılbaşı ve bayram tatilleri boyunca sürdürdüğü yaygın ve yoğun vergi denetimleri sonucunda firmalara toplam 7,5 milyon lira usulsüzlük cezası kesti. Bu cezanın bir bölümü kayıtdışı çalışan firmalardan bir bölümü de elde ettiği bayram hasılatını gizleyerek devletten vergi kaçıran mükelleflerden tahsil edildi.

1,5 milyon paket kaçak sigara

Maliye, piyasada satılan tütün ve içkideki kaçağı tespit etmek için de yaygın ve yoğun bandrol denetimi gerçekleştirdi. Yapılan incelemelerde, üzerinde bandrol bulunmayan 1 milyon 509 bin 489 paket sigara reyon ve depolarda yakalandı. Ayrıca 220 paket sigaranın üzerinde taklit bandrol, 50 paket sigarada da niteliğine uygun olmayan bandrol tespit edildi. Maliye ayrıca, içki denetimlerinde de 60 bin şişe bandrolsüz, 25 bin şişe taklit bandrollü, 70 bin adet şişe de niteliğine uygun olmayan bandrollü içkiyi yakalayarak imha etti.


kaynak:f5haber.com