TURİZM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

İstanbul'daki 3 KCK davası başladı

Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya ilişkin, aralarında gazetecilerin de bulunduğu 35'i tutuklu, 1'i firari 44 sanığın yargılandığı davanın 3. duruşması başladı.

İstanbul'daki 3 KCK davası başladı

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nce büyük salonda görülen duruşmaya, çoğu gazeteci 35 tutuklu sanık ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı.

Mahkemenin dünkü ara kararı sebebiyle BDP'li Milletvekilleri Hasip Kaplan ve Ertuğrul Kürkçü'nün aralarında bulunduğu seyirciler duruşmaya alınmadı.

Duruşmada, söz alan sanık avukatlarından Ercan Kanar, mahkemenin dün verdiği karardan geri dönmesini gerektiğine inandığını belirterek, şöyle konuştu:

"Yargılamayı demokratik yürütmek önemlidir. Biz de duruşmaların düzenli olmasını istiyoruz ama böyle toplumsal davalarda gerilimlerin olması doğaldır. Bir bardak suda fırtına koparılıyor ve bu sizden kaynaklanıyor. Duruşma düzenlemesini devletin yapması gerekir. Bu avukatın suçu değildir. Siz lüzumsuz bir gerginliğe yol açtınız, sabırlı yönetmeliydiniz."

Avukat Kanar, duruşmanın sesli ve görüntülü yapılmasını ve mahkemenin dün verdiği ara karardan geri dönmesini talep etti. Mahkeme Heyeti Başkanı Ali Alçık ise avukat Kanar'ın sözlerine karşılık "Mahkememiz gayet sabırlı davranmaktadır" dedi.

Söz alan sanık avukatlarından Baran Doğan ise toplumsal davalarda böyle gerilimlerin yaşanmasının normal olduğunu belirterek, dünkü ara karara itiraz ettiğini söyledi.

Savcı taleplerin reddini istedi

Taleplerle ilgili görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı İsmail Işık, sanık ve sanık avukatlarının tercüman aracığıyla Kürtçe savunma yapma taleplerinin CMK'nın 202/1 maddesine göre, "meramlarını anlatabilecekleri kadar Türkçe bildikleri" gerekçesiyle reddedilmesi istedi. Savcı Işık, sanık avukatlarınca yapılan sanık yakının oturma, iddianamenin iadesi ve duruşma salonun fotoğrafının çekilmesi usul ve yasaya uygun olmadığı gerekçesiyle reddi yönünde görüş bildirdi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Ali Alçık, talepler konusunda karar vermek üzere duruşmaya ara verdi.

Bu arada, adliyede alınan güvenlik önlemleri kapsamında duruşma salonuna sadece ana bloktan giriş sağlanabiliyor. Salona geçiş yapılan diğer koridor ve geçişler güvenlik gerekçesiyle kapatılırken, asansörlerin de bu katta durmasına izin verilmiyor.

Ceza istemleri

Sanıklar Nurettin Fırat, Ertuş Bozkurt, Mazlum Özdemir, Turabi Kişin, Ramazan Pekgöz, Şehmus Fidan, Hüseyin Deniz, Yüksel Genç, Nevin Erdemir, Semiha Alankuş, Davut Uçar ve Kenan Kırkaya'nın, "silahlı KCK/PKK terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan 15 ile 22,5'ar yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, Ziya Çiçekçi, Saffet Orman ve Enis Yalçın'ın "silahlı KCK/PKK terör örgütü üyesi olmak" ve "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek" suçlarından 9,5 ile 20'şer yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

İddianamede, Çağdaş Ulus, Zeyneb Ceren Kuray, Sibel Güler, Mehmet Emin Yıldırım, Zuhal Tekiner, İrfan Bilgiç, Ömer Çelik, Haydar Tekin, Ömer Çiftçi, Selahattin Aslan, Dilek Demiral, Nahide Ermiş, Çağdaş Kaplan, Nilgün Yıldız, Çiğdem Aslan, Cihan Ablay, Sadık Topaloğlu, Ayşe Oyman, İsmail Yıldız, Fatma Koçak, Oktay Candemir, Pervin Yerlikaya Babir, Şerafettin Sumeli, Eylem Sürmeli, Sultan Güneş Ünsal, Murat Eroğlu, Ülkem Evrim Kepenek, Hamza Sumeli ve Arzu Demir'in de "silahlı KCK/PKK terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 ile 15'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.


kaynak:f5haber.com