TURİZM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Hakaret filmine tepki büyüyor

Hakaret filmine tepki büyüyor


Mısır'daki Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP), Amerika'da yaşayan Kıptiler tarafından çekilen ve Peygambere hakaret içeren filmin yapımcılarının yargılanması talebinde bulundu.

HAP'ın resmi sitesinde yayınlanan açıklamada, "Bu film ahlaki ve dini değerlere uygun değil. Bu haliyle ifade özgürlüğüne vurulmuş büyük bir darbe ve aynı zamanda mukaddesata ve insan hakları evrensel beyannamelerine karşı işlenmiş açık bir ihlaldir" denildi.

Açıklamada, filmin ırkçılık suçu teşkil ettiği ve Müslümanlarla Hristiyanlar arasında fitne tohumu ekme amacına yönelik olduğu vurgulanarak, oluşturulmaya çalışılan çatışma ortamına karşın Müslümanı ve Kıptisi ile Mısır halkının her zaman tek vücut olarak hareket ettiği ifade edildi.

Yaklaşık 3 bin Mısırlı dün Kahire'deki Amerikan Büyükelçiliği önünde filmin yayınlanmasına tepki olarak gösteri düzenlemişti. 

Libya'da filmi protesto eden bir grup ABD'de gösterime girecek filmin Hz. Peygamber'e hakaret içerdiği gerekçesiyle, Bingazi'deki ABD Konsolosluğu'nun önünde toplanarak Amerika aleyhine sloganlar atmıştı. Bugün de Bingazi'deki ABD Konsolosluğu'na yapılan roketatar saldırısı neticesinde Amerikan büyükelçisi ve beraberindeki üç kişi ölmüştü.
AA
kaynak:f5haber.com