TURİZM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Aytaç Durak davasında karar verildi

Durak, rüşvet kasedi davasında beraat ederken, hakaret suçundan 17 bin 500 lira para cezasına çarptırıldı.

Aytaç Durak davasında karar verildi

İçişleri Bakanlığı’nca Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak, kendisini koltuğundan eden sürecin başlamasına neden olan ’rüşvet kaseti’ davasında ’kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini alenen ifşa etme’ suçundan beraat etti. ’Hakaret’ suçundan 17 bin 500 lira para cezasına çarptırılan Durak bu cezasıyla ilgili de mahkeme, ’hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına’ karar verdi.

Aytaç Durak, 2010 yılının Mart ayında yapılan meclis toplantısında, bir akaryakıt istasyonuyla ilgili imar değişikliği konusunda 260 bin dolarlık rüşvet pazarlığı yapıldığını iddia ettiği ses kasetinin bir bölümünü dinletti. Rüşvet pazarlığına 7 meclis üyesinin adının da karıştığını iddia eden Durak, "Aramızda çürükler varsa ayıklamak görevimiz" dedi. Bazı belediye meclis üyelerinin de bir dizi suçlama ve ithamlarda bulunması üzerine, Aytaç Durak 28 Mart 2010’da, İçişleri Bakanlığı’nca ’soruşturmanın selameti’ gerekçe gösterilerek açığa alındı.

5 YIL HAPİS İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

Durak hakkında ’hakaret ve kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini alenen ifşa etme’ suçlarından toplam 5 yıla kadar, kasetteki kaydı yapıp Durak’a teslim ettiği ileri sürülen Fatma Arzu Ceylan hakkında ’şantaj, gizlilik ihlalinde haberleşme içeriklerinin kaydedilmesi’ suçlarından toplam 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde süren davada, bugün karar verildi. Karar duruşmasına katılmayan Durak, daha önceki duruşmada yaptığı savunmasında, belediyede bazı kişilerin rüşvet istediği yolunda duyumlar aldığını, daha sonra da diğer sanığın gelerek kendisinden rüşvet istendiğini ve elinde bununla ilgili kayıt olduğunu söylediğini anlattı.


kaynak:ensonhaber