GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-01-2023 12:30

Özyurtlar Holding, Yeni Evim Konut Finansman Programına dahil olacak

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt: "Konut almak isteyip de bekleyen 34 milyonluk bir kitlenin var olduğunu biliyoruz. Üstelik bu kesim ev alamadığı için kirada oturmak zorunda kalıyor. Bu kesimin ev sahibi olmasıyla birlikte kiralık evlerin arzına bağlı olarak kira fiyatlarında da bir dengelenme bir düşüş bekleniyor. Bu kampanyayla vatandaş, kira öder gibi ev sahibi olacak”

Özyurtlar Holding, Yeni Evim Konut Finansman Programına dahil olacak

İSTANBUL (AA) - Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, Yeni Evim Konut Finansman Programına devam eden projeleriyle destek olacaklarını belirterek, "Konut almak isteyip de bekleyen 3-4 milyonluk bir kitlenin var olduğunu biliyoruz. Üstelik bu kesim ev alamadığı için kirada oturmak zorunda kalıyor. Bu kesimin ev sahibi olmasıyla birlikte kiralık evlerin arzına bağlı olarak kira fiyatlarında da bir dengelenme bir düşüş bekleniyor." ifadelerini kullandı.

Özyurt, Yeni Evim Konut Finansman Programına ilişkin yaptığı açıklamada, programın yoğun şekilde ses getireceğine inandığını belirtti.

Hane gelirine göre belirlenecek olan finansman modelinin planlandığı bu kampanyanın, ilk kez ev sahibi olmak isteyen orta gelirli için bir fırsat olduğunu ifade eden Özyurt, kendilerinin de satışta olan projelerinde bu kampanyaya dahil olacaklarını bildirdi.

Özyurt, projeyle başta gayrimenkul sektörü olmak üzere tam 250 sektörün çarklarının hızlanmasının hedeflendiğini aktararak, kampanyanın yüzbinlerce kişiye istihdam sağlanması açısından da önem taşıdığını belirtti.

Kampanyada gelire göre kredi uygulamasının sektördeki tıkanıklığın açılmasında önemli rol oynayacağını anlatan Özyurt, kampanya ile uygun şartlarda krediye ulaşma imkanının sunulduğunu aktardı.

Tamer Özyurt, şunları kaydetti:

“Kampanya kapsamında azami 15 sene vadeli finansmanlarda faiz oranı yüzde 0,69 olarak açıklandı. Vatandaşın ilk üç yılda ödeyeceği aylık taksit tutarının belirli bir kısmının bakanlık tarafından üstlenilmesi de rahatlatıcı bir uygulama olacak. Ciddi bir kesim bu kampanyayı bekliyor. Bu kampanyadan pek çok kişinin faydalanacağına inanıyorum.

Hatta ‘İlk Evim’ kampanyasından daha fazla ses getirecek diye düşünüyorum. Konut almak isteyip de bekleyen 3-4 milyonluk bir kitlenin var olduğunu biliyoruz. Üstelik bu kesim ev alamadığı için kirada oturmak zorunda kalıyor. Bu kesimin ev sahibi olmasıyla birlikte kiralık evlerin arzına bağlı olarak kira fiyatlarında da bir dengelenme bir düşüş bekleniyor. Bu kampanyayla vatandaş, kira öder gibi ev sahibi olacak.”

- Özyurtlar projeleri de kampanyaya dahil oldu

Özyurt, yeni kampanya ile durma noktasına gelen talebin canlanacağını belirterek, “Biz de devam eden projelerimizde bu kampanyaya dahil olacağız. ‘No 27 Residence’, ‘Stüdyo House’, ‘Ödül İstanbul’, ‘NLogo İstanbul’, ‘Meydan Ardıçlı’ projelerimiz için garantörlük anlaşması imzaladık. Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıfbank Katılım aracılığıyla orta gelirlinin ev sahibi olmasında rol oynayacağız. 16 Ocak itibarıyla konut almak isteyenler banka veya katılım bankalarına başvuracak. Banka hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetleyecek, uygun olan projeler için kredi tahsis edecek.” ifadelerini kullandı.

Yeni kampanyanın inşaat için beklemede duran projelerin de başlaması için itici güç olacağını, gelecek günlerde kamu bankalarının yanı sıra özel sektör bankalarının da sisteme dahil olacağını tahmin ettiğini aktaran Özyurt, "Sistem herkesi kucaklar, özel bankalar da işe dahil olursa hedefe çok daha hızlı ulaşılabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

AdminAdmin