GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-01-2023 16:00

Pegasus'tan sürdürülebilirlik taahhütleri içeren Ex-Im destekli ilk uçak finansmanı

Pegasus Hava Yolları Finans Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Kubatoğlu: "Bu işlemle karbon emisyonu ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda belirlediğimiz uzun vadeli hedeflerimize olan bağlılığımızı bir kez daha teyit ediyoruz"

Pegasus'tan sürdürülebilirlik taahhütleri içeren Ex-Im destekli ilk uçak finansmanı

İSTANBUL (AA) - Pegasus Hava Yolları, 10 adet yeni Airbus A321neo uçağının UK Export Finance destekli finansmanı için dünyanın ilk Sürdürülebilirlik Bağlantılı Kredisi işlemini gerçekleştirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Pegasus Hava Yolları, 10 adet yeni Airbus A321neo uçağının uçak teminatlı UK Export Finance (Birleşik Krallık İhracat Kredi Kurumu) destekli finansmanı için ilk Sürdürülebilirlik Bağlantılı Kredisi (Sustainability-Linked Loan-SLL) işlemini tamamladı.

Küresel düzenleyici, sürdürülebilirlik yapılandırıcısı, acente ve teminat mutemedi olarak hareket eden Societe Generale tarafından yürütülen finansman; sürdürülebilirlik bağlantılı konseptin ilk kez Ex-Im destekli finansmanlara uygulanması, piyasada bugüne kadar uygulanan en büyük uçak teminatlı sürdürülebilirlik bağlantılı kredi olması ve bağımsız bir ESG (çevre-sosyal-yönetişim) derecelendirme ve analiz kuruluşu tarafından sağlanan İkinci Taraf Görüşü'yle doğrulanan ilk kredi olmasıyla dikkati çekiyor.

Finansman koşulları, Pegasus Hava Yolları'nın uçuş kaynaklı karbon emisyonu yoğunluğu ve yönetim pozisyonlarında cinsiyet dengesi olmak üzere, sürdürülebilirlikle bağlantılı iki temel performans göstergesindeki hedefleriyle ilişkilendiriliyor.

2050'ye kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma taahhüdünde bulunan Pegasus; çevresel hedeflerine ulaşmak için filo optimizasyonu, operasyon verimliliği ve sürdürülebilir havacılık yakıtlarından faydalanacak. Toplumsal cinsiyet eşitliği hedeflerine ulaşmak için ise cinsiyet dengesini destekleyen ve uzun süredir devam eden taahhütlerinden yararlanarak bu konudaki pozisyonunu daha da güçlendirecek.

- "Dünyada bu yenilikçi işleme öncülük etmekten gurur duyuyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Pegasus Hava Yolları Finans Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Kubatoğlu, 2030'a kadar uçuşlarındaki karbon yoğunluğunu azaltmak ve aynı dönemde yönetimde kadın payını artırmak için iddialı hedefler belirlediklerini bildirdi.

Kendileri için bir dönüm noktası olan bu işlemi Societe Generale ile birlikte tamamladıkları için mutlu olduklarını aktaran Kubatoğlu, şunları kaydetti:

"Sürdürülebilirlik bağlantısını, UK Export Finance’in izniyle bir Ex-Im destekli krediye dahil etmekten dolayı da memnuniyet duyuyoruz. Bu işlemle karbon emisyonu ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda belirlediğimiz uzun vadeli hedeflerimize olan bağlılığımızı bir kez daha teyit ediyoruz. Kendi alanında bir ilk olan bu işlemde, hem çevresel çalışmalar hem de sosyal inisiyatifler konusundaki hedeflerin ele alınması bizim için özellikle önemliydi. Sürdürülebilirlik ve sosyal taahhütlerimizi yerine getirirken, dünyada bu yenilikçi işleme öncülük etmekten gurur duyuyoruz."

Societe Generale Küresel Havacılık Finansmanı Başkanı Yann Sonnallier ise Societe Generale olarak bu dönüm noktası niteliğindeki işlemde, Pegasus Hava Yolları ve UK Export Finance ile iş birliği yapmaktan gurur duyduklarını belirterek, Pegasus Hava Yolları'nı iddialı çevresel ve sosyal gelişim stratejisiyle destekleyerek sektörün karbondan arındırılmasına ve sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunmaktan mutluluk duyduklarını bildirdi.

ibrahim uyguribrahim uygur