TURİZM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Özel yola

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) toplu taşımayı rahatlatmak için 3 Eylül'de pilot projesini hizmete soktuğu Toplu Taşıma Yolu (Bus Lane) uygulamasına öğrenci ve personel servisleri de dahil edildi.

Özel yola

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbullular'ı toplu taşımaya teşvik etmek amacıyla, Toplu Taşıma Yolu'nu devreye soktu. Pilot bölge olarak ise Millet Caddesi'nin Topkapı-Aksaray yönü seçildi. Yolu, hafta içi sabah 07.00.-10.00 ile akşam 16.00-20.00 saatleri arasında sadece İETT ve Halk Otobüsleri kullandı. Büyükşehir Belediyesi verilerine göre, uygulamanın hayata geçirildiği Millet Caddesi'nde toplu taşımayı kullananların sayısı yüzde 11 oranında arttı. Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 2 haftalık uygulamanın sonuçlarını dün internet sitesinden açıklarken, İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatıyla öğrenci ve personel servislerinin de artık bu yolu kullanabileceği belirtildi. Yeni uygulamanın toplu taşımaya ilgiyi arttırması dolayısıyla Millet Caddesi'ndeki uygulamanın Taksim'e kadar uzatılması kararlaştırıldı. Aksaray-Taksim toplu ulaşım yolunun kısa sürede hizmete alınacağı kaydedildi.

5 güzergâh daha geliyor

Büyükşehir Belediyesi, başarıya ulaşılması üzerine 5 güzergâhın daha kısa süre içinde Toplu Taşıma Yolu olarak hizmete alınacağını açıkladı. Yollar şöyle: "Bakırköy-İncirli-Bağcılar, Sirkeci- Yeşilköy-Küçükçekmece, Kadıköy- Minibüs Yolu-Bostancı-Kartal, Beyoğlu Tersane Caddesi (Atatürk Köprüsü- Galata Köprüsü Arası), Ümraniye (Alemdağ Caddesi- ütçü İmam Caddesi- Mithatpaşa Caddesi)


kaynak:f5haber.com