TURİZM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

İspanya'da vatandaşlar referandum için sokakta

Ekonomik krizin yaşandığı İspanya'da düzenlenen gösterilerde, meydanlarda toplanan binlerce İspanyol vatandaşı, hükümetin aldığı kemer sıkma politikalarına karşı bir kez daha seslerini duyurmaya çalıştı.

İspanya'da vatandaşlar referandum için sokakta

Ülkenin iki büyük sendikası CCOO ve UGT ile 150'ye yakın sivil toplum örgütünün çağrısıyla İspanya'nın büyük kentlerinde organize edilen gösterilerde, hükümete "Alınan kemer sıkma politikaları referanduma götürülsün" çağrısı yapıldı.

Başkent Madrid'de "Yürüyün! Ülkeyi batırmak istiyorlar. Bunu önlemek lazım" sloganıyla düzenlenen gösteride, yapılan kesintilere tepki gösteren  İspanyollar, hükümet ve Avrupa Birliği karşıtı sloganlar attı.

Yapılan konuşmalarda, CCOO Sendikası Genel Sekreteri İgnacio Fernandez Toxo, "İspanyol Hükümeti, tamamen Avrupa Birliği'ne hizmet etmektedir. Tüm inanırlığını yitirmiştir. Kriz bahane edilerek, Avrupa'da ve İspanya'da bu zamana kadar görülmemiş bir şekilde sosyal ve siyasi çatışma ortamını provoke edilmiştir. Avrupa Birliği de tüm dizginleri piyasalara göre yapmaktadır" dedi.

UGT Genel Sekreteri Candido Mendez de "İspanya, tarihi boyunca, bu kadar kısa bir sürede, hiçbir zaman bu kadar büyük zarar almadı ve egemenliğini kaybeder hale gelmedi" ifadesini kullandı.

Sağ görüşlü Halk Partisi (PP) iktidarını daha fazla diyaloğa davet eden sendika liderleri, yapılan kesintilerle ilgili bir referandumun sonbahar içinde olması gerektiğini, aksi takdirde hükümete karşı ikinci kez genel greve gidebileceklerini savundu.

İspanyol Hükümeti'nin, AB'den olası bir kurtarma yardımı istemesi halinde bunun getireceği koşulların ne olacağını soran sendika yetkilileri, "Genel grevin anahtarı başbakanda. Biz, hükümetin yaptıklarına göre adımlarımızı atacağız ve sonuna kadar gitmekten kaçınmayacağız" diye konuştu.

Bu arada, hükümet tarafından basına yapılan açıklamalarda, Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, "Gösterilere saygım tam. Hükümet, İspanyol halkından özveri göstermesini istediğinin farkında. Ama bu özveri, ekonomik büyümeyi yeniden sağlamak için gerekli bir temel" dedi.

 


kaynak:f5haber.com