TURİZM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmi Türkiye yargılayacak

Hz. Muhammed'e hakaret içeren film ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmi Türkiye yargılayacak

Ankara Barosu'na kayıtlı avukatlar Özlem Gezeker ve Özgür Meriç Turan, Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmin yapımcı ve yönetmeniyle ilgili suç duyurusunda bulundu. Avukatlar, suç duyurusu dilekçelerini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdi. Başsavcılık, suç duyurusunu işleme koydu.

TÜRK VATANDAŞLARININ HUZURUNU BOZDUĞU GEREKÇESİ

Suç duyurusu dilekçesinde, Türkiye'nin, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan, insan haklarına saygılı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğuna dikkat çekildi. ''İnternet ortamında açıkça gösterimde olan filmin yapımcısı ve yönetmeni kişi veya kişiler, sanata ve sanatçıya yakışmadığını düşündüğümüz bir tarzda, kastı maksadını aşan bir eylem birliği içinde en kutsal saydığımız manevi değerimizle ilgili tüm dünya gözü önünde maalesef oynamaktadırlar'' ifadesi kullanılan dilekçede, ''şüphelilerin, Türk vatandaşlarının huzurunu bozduğu, halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik ettiği'' belirtildi.

TÜRKİYE'DE YARGILANMASINA ENGEL OLAN BİR ŞEY YOK

Filmin yapımcı ve yönetmeninin ''Halkı kin ve düşmanlığa tahrik'' ve ''Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama'' suçlarını işledikleri kaydedilen dilekçede, TCK'nın ''Yabancı tarafından işlenen suç'' başlıklı 12. maddesi uyarınca, ''şüphelilerin Türkiye dışında bulunmalarının, haklarında yargılama yapmaya engel olmadığı'' iddia edildi.


kaynak:ensonhaber