TURİZM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

KCK sanığı genci babasının savunması kurtardı

PKK üyeliğinden tutuklanan Selim Öner'i babası Salih Öner'in tanıklığı kurtardı.

KCK sanığı genci babasının savunması kurtardı

Baba, "Oğlum Kürtçe bilmiyor" deyince mahkeme Öner'i "atılı suçun vasfı değişebilir" diyerek tahliye etti

KCK'ya yönelik bir operasyonda tutuklanan 21 yaşındaki Selim Öner, kendisini avukat gibi savunan babasının doğru tanıklığı sayesinde tahliye oldu. Duruşmada Kürtçe savunma yapmak istediğini söyleyen Öner'in babası Salih Öner, "Oğlum Kürtçe savunma yapamaz. Çünkü Kürtçe bilmiyor" deyince mahkeme heyeti, "atılı suçun vasıf değiştirme ihtimali oluştuğu" gerekçesiyle gencin tahliyesine karar verdi. Sabah'ın ulaştığı duruşma tutanağına göre ilginç olay şöyle gelişti:

PKK'nın gençlik yapılanması olan Demokratik Yurtsever Gençlik'in (DYG) yöneticisi olduğu ileri sürülen Elazığlı Selim Öner, geçtiğimiz aylarda KCK operasyonu kapsamında 3 arkadaşıyla İstanbul'da gözaltına alındı ve mahkeme kararıyla tutuklandı.

"BİZ KÜRT DEĞİLİZ"

Kocaeli 1 No'lu F Tipi Cezaevi'ne konulan Öner hakkında "terör örgütü üyesi olmak ve terör örgütü propagandası yapmak" suçundan iddianame düzenlendi. Davanın ilk duruşması 18 Eylül'de İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Öner, bu duruşma sırasında kimlik tespitinden sonra üç arkadaşıyla birlikte Kürtçe savunma yapmak istediğini söyledi ve cebinden çıkardığı kâğıtta yer alan sloganik cümleleri okumaya başladı. Bunun üzerine dinleyici sıralarında oturan Öner'in babası Salih Öner, Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'den söz istedi. Hâkim Ekinci söz verince de "Benim oğlum Kürtçe savunma yapamaz, Kürtçe bilmez. Biz Kürt değiliz" dedi. Mahkeme Başkanı, bu beyanı üzerine babaya, "Tanık olur musun?" diye sordu. Baba Salih Öner de seve seve tanık olacağını bildirdi.


kaynak:ensonhaber