YEREL
Giriş Tarihi : 20-09-2022 12:00   Güncelleme : 20-09-2022 12:03

İbrahim Ayhan mezarı başında anıldı

Dört yıl öne sürgünde yaşamını yitiren Kürt siyasetçi İbrahim Ayhan, ölümünün 4'üncü yılında mezarı başında anıldı. Anmada konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, “İbrahim arkadaş hayatının her anında mücadele verdi. Kürt halkı için her saat direniş içindeydi” dedi.  

İbrahim Ayhan mezarı başında anıldı


Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde 20 Eylül 2018 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Kürt siyasetçi İbrahim Ayhan, ölümünün 4'üncü yılında Urfa'nın Siverek ilçesinde bulunan Nato Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Anmaya Ayan’ın ailesinin yanı sıra, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, dokunulmazlığı kaldırılarak milletvekilliği düşürülen HDP Milletvekili Musa Farisoğulları, HDP eski milletvekili Çağlar Demirel, HDP milletvekilleri Ömer Öcalan, Ayşe Sürücü, Mahmut Toğrul, HDP Urfa il ve ilçe örgüt temsilcileri, Urfa Emek ve Demokrasi Platformu birleşenleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. 
Saygı duruşu ile başlayan anmada konuşan HDP Antep Milletvekilli Mahmut Toğrul, "Dört yıl geçti ama yaramız taze. Her yıl onun bilgeliğin hatırlayıp onu yar ediyoruz. Bizim için en önemli görev onun mücadelesine sahip çıkmak. Ne mutlu bize onunla aynı yolda yürüdük. Onun mücadelesine bağlı kalacağız" dedi.

Ardından konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, her ölümün erken bir ölüm olduğunu belirterek "İbrahim arkadaşın ölümü daha erkendi. Bizi derinden yaraladı. İbrahim arkadaş hayatının her anında mücadele verdi. Kürt halkı için her saat direniş içindeydi. Kobanê de duruşu örnek oldu. Omun için ona minnettarız. İbrahim arkadaş Dehaqlara karşı İbrahimlerin direnişini sürdürdü. Onun bir hasreti vardı. Kürt halkının özgürlüğü hasreti. Bugün mezarı başında hasretini gerçekleştirene kadar mücadele sözü veriyoruz. 4 yıl geçti ama İbrahimim arkadaşları hiç durmadan mücadele etmeye devam etti. Şehit namirin” ifadelerini kullandı. 

Anma mezara bırakılan çiçekler ve atılan “Şehit namirin” sloganları ile son buldu. Kitle ardından Ayhan’ın ilçede bulunan aile evini ziyaret etti.

AdminAdmin