GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-02-2023 10:30

Adres Patent'ten afet yönetimi için patent dokümanlarından yararlanılması tavsiyesi

Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut: "Deprem başta olmak üzere afet yönetimi için dünyadaki teknik bilginin yüzde 80’i patent dokümanlarında bulunuyor. Patent dokümanlarından ne kadar çok faydalanırsak, doğal afetlerden göreceğimiz zarar da aynı oranda azalacaktır"

Adres Patent'ten afet yönetimi için patent dokümanlarından yararlanılması tavsiyesi

İSTANBUL (AA) - Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, dünyadaki teknik bilginin büyük bir kısmının patent dokümanlarında yer aldığını belirterek, "Bu kapsamda deprem başta olmak üzere afet yönetimi için dünyadaki teknik bilginin yüzde 80’i patent dokümanlarında bulunuyor. Patent dokümanlarından ne kadar çok faydalanırsak, doğal afetlerden göreceğimiz zarar da aynı oranda azalacaktır." ifadelerini kullandı.

Akbulut yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin yüzyılın felaketi olduğunu belirterek, "Devlet ve millet olarak bu zor dönemin yaralarını hep beraber sarıyoruz. Gerek konteyner gerekse temel gıda yardımlarının bölgeye ulaştırılması noktasında bütün kurum ve kuruluşlar seferber olmuş durumda." değerlendirmesinde bulundu.

Afet yönetiminin dünya özelinde önemli bir konu olduğunu aktaran Akbulut, şunları kaydetti:

"Dünyadaki teknik bilginin büyük bir kısmı patent dokümanlarında yer alıyor. Bu kapsamda deprem başta olmak üzere afet yönetimi için dünyadaki teknik bilginin yüzde 80’i patent dokümanlarında bulunuyor. Patent dokümanlarından ne kadar çok faydalanırsak, doğal afetlerden göreceğimiz zarar da aynı oranda azalacaktır. Bunun için önceden alınacak tedbirler ve hayata geçirilecek aksiyonlar kritik öneme sahip."

- "Geçen yıl depremle ilgili yapılan patent başvuruları 30 civarında"

Akbulut, deprem alanında yapılan patent başvurularının geçen yıl 30 civarında olduğunu belirterek, bu alanda dünyada en fazla başvurunun Japonya tarafından yapıldığını, Japonya'yı, Çin, ABD, Güney Kore, Kanada, Avustralya, Tayvan ve Rusya’nın takip ettiğini bildirdi.

Cumhur Akbulut, şunları kaydetti:

"Patent başvurularının dağılımlarına bakıldığında ise deprem izolatörleri, deprem yatakları, deprem öncesinde depremi haber veren alarmlar, uyarı ve sensörler, deprem uyarısı veren filtre sistemleri, deprem anında olası patlamaların önüne geçmek için doğal gaz ve elektrik akımlarını kesen cihazlar, valfler, sismik enerji sönümleyiciler, deprem anında sıkışma yapmayan kapı, çeşitli tahliye sedyeleri, deprem sonrasında kazazede tespit etme yöntemleri gibi birçok buluşlardan oluşuyor."

AdminAdmin