Yaşam
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

VALİ GÜVENÇ: “DÜNYANIN KÜLTÜRLER ARASI DİYALOGA İHTİYACI VAR”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve AB tarafından ortaklaşa düzenlenen Kültürler Arası Diyalog Forumu toplantısının Şanlıurfa ayağı Hilton Otel’de gerçekleştirildi.

VALİ GÜVENÇ: “DÜNYANIN KÜLTÜRLER ARASI DİYALOGA İHTİYACI VAR”

 

Açılış konuşmasını yapmak üzere son olarak söz alan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ise bu toplantının tarihi bir kent olan Şanlıurfa’da yapılmış olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Şanlıurfa’yı tercih eden komisyon başkanı Tekelioğlu’na teşekkür eden Vali Güvenç, toplantının ikinci ayağı olan Mardin İlinin gerçekten toplantı konusuyla özdeşleşen bir il olduğunu belirterek; “umuyorum ve diliyorum ki bu toplantılar Avrupa Birliği için, Ülkemiz için, insanlık için  önemli açılımlara, barış adına demokrasi adına, kültürler arası gelişim ve dialog adına önemli birer adım olur” dedi. Vali Güvenç şöyle devam etti: “Bu toplantıda benim adıma çok isabetli olarak karar verilen ikinci konu da sayın hocamız Mehmet Aydın’ın ana konuşmacı olarak aramızda bulunmasıdır. Mehmet Aydın sadece Ülkemizin değil dünya çapında hoşgörü için kültürler arası diyalog için ömrünü adamış bir bilim adamıdır. İnşallah kendisinden büyük ölçüde istifade edeceğiz. Sayın hocamın altı ay yanında danışmanlık yapmanın mutluluğu ve gururuyla kürsü de bulunuyorum.”

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Şanlıurfa’nın sadece bir tarih ve kültür kenti olmadığını, Şanlıurfa’nın geleceği olan, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinin  50-60 yıldır çok büyük yatırımlar yaptığı gelecekte çok önemli bir gıda ve tarım merkezi olacak bir kent olduğunu dile getirdiği konuşmasında; “Atatürk barajı ve onun yanındaki 4 büyük barajla Fırat ve Dicle’ye altın küpeleri takan Türkiye Cumhuriyeti artık ovaları sulamaya bölgenin yoksulluk ve yokluk kaderini değiştirmeye başlamıştır. 10 milyon dekar araziyi suyla buluşturuyoruz. Bunun yansımaları, gelişimi ve değişimini yakın zamanda bütün dünya görecek. Şu anda 2 milyon Dekar araziyi sulamaya başlamamızdan dolayı bölgede ciddi gelişim ve değişimler yaşanmaya başladı. Mardin, Diyarbakır ve Urfa’da bu 10 milyon dekar arazi sulandığında istihdam problemleri asgariye inecek ve gerçek anlamda tarımsal devrim yaşanacak bunu da bilgilerinize sunmak istiyorum” dedi.

Vali Güvenç, dünyanın hoşgörüye, demokrasiye ve kültürler arası diyaloga ihtiyaç duyduğunu sözlerine ekleyerek bütün siyasetçilerin, devlet adamlarının ve yöneticilerin de dünyanın neresinde olursa olsun gece gündüz barış için, demokrasi için çalışması gerektiğini kaydetti.

Şanlıurfa’ya gelen misafirlere Balıklıgöl ve Göbeklitepe’nin yanı sıra Atatürk barajını, Halfeti’yi ve daha birçok görülesi yeri görmelerini tavsiye eden Vali Güvenç, başka bir zaman bu değerli konuklarımızı aynı şekilde ilimizde tekrar ağırlamaktan mutluluk duyacağını ve toplantının başarılı geçmesini dilediğini belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Tekelioğlu’nun moderatörlüğünü üstlendiği, Medeniyetler İttifakı Eşbaşkanı Prof. Dr. Mehmet Aydın ve fotoğrafçı yazar Fabrizzio Polacco’nun katıldığı birinci oturumda söz alan Mehmet Aydın, çeşitlilik kavramına vurgu yaparak bu kavramın birlik kavramıyla birlikte gerçek anlamını bulacağını ifade etti.

 

Türkiye ve AB’den milletvekilleri, yerel siyasetçiler, STK üyeleri, gazeteciler ve akademisyenlerin katıldığı toplantıda Kültürler Arası Diyalog ve AB, Kültürel Çeşitlilik ve Medyanın Rolü, Türkiye ve AB’de Kültürler Arası Diyalog Kapsamında Yerel Yönetim Politikaları ve Kültürel Çeşitliliğin Benimsenmesi konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Kültürler Arası Diyalog Forumu, TBMM ve AB tarafından ortaklaşa yürütülen ve TBMM ile AB’ye üye ülkelerin parlamentolarındaki milletvekilleri arasındaki diyalogu geliştirerek TBMM’nin AB üyelik müzakereleri sürecine ilişkin rolünü azami seviyeye çıkarmayı hedefleyen “Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi” kapsamında gerçekleştirilecek üç diyalog forumundan ilkini oluşturuyor.

İki yıl sürecek olan proje, öncelikle Türkiye’deki sivil toplumun siyasi hayata katılımını güçlendirecek daha iyi yapılandırılmış ve donanımlı siyasi kanalların kurulmasını sağlayarak Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki bilgi ve anlayışın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için de proje kapsamında altı sempozyum, üç diyalog forumu, iki uluslararası yaz kampı ve yirmi yedi ikili ziyaret düzenlenecek.

Projenin bir diğer amacının ise tanıtım ve görünürlük faaliyetlerinin artırılması ve Türkiye’nin AB üyelik sürecine ilişkin toplumun bazı kesimlerinde hala mevcut olan olumsuz algıların azaltılması yoluyla, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde ortaya çıkacak olan fırsat ve güçlükler konusunda farkındalık yaratmak olduğu belirtildi.

Toplantıya, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’in yanı sıra; Devlet Eski Bakanı ve Medeniyetler İttifakı Eşbaşkanı Prof. Dr. Mehmet Aydın, TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı ve İzmir Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu, Mardin Milletvekilleri Abdurrahim Akdağ, Gönül Bekin Şahkulubey ve Muammer Güler, Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Akyürek ve Kasım Gülpınar, Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, Çorum Milletvekili Cahit Bağcı, Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, Estonya MilletvekilleriMati Raidma, Peeter Laurson ve Olga Sotnik, belediye başkanları, STK temsilcileri, akademisyenler, diplomatlar, bürokratlar ve basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

 

HABER MERKEZİ