GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-09-2022 11:50   Güncelleme : 23-09-2022 11:54

HİLVAN’DA ŞİRE ŞENLİĞİ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, bağbozumu geleneğini yaşatmak ve geleceğe aktarmak amacıyla Hilvan ilçesi Ovacık Mahallesi’nde “Şire Şenliği” düzenledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa lezzetlerinin dünyaya tanıtıldığını söyledi.

HİLVAN’DA ŞİRE ŞENLİĞİ


Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, bağbozumu geleneğini yaşatmak ve geleceğe aktarmak amacıyla Hilvan ilçesi Ovacık Mahallesi’nde “Şire Şenliği” düzenledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa lezzetlerinin dünyaya tanıtıldığını söyledi.

Şanlıurfa’nın tanıtımı noktasında birçok festival, yarışma ve etkinlikler düzenleyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi paydaş kurumlarla birlikte şiresiyle ünlü Hilvan ilçesi Ovacık (Hasenik) Mahallesi’nde Şire Şenliği düzenledi.

Bastık, Çekçek, Cevizli Sucuk, Pekmez ve daha birçok ürünün gözlere hitap ettiği Şire Şenliğinde Hilvan Ovacıklı kadınların maharetli elleriyle yaptıkları envai çeşit yöresel lezzetlerin yapım aşamasından tadım aşamasına kadar geçen zahmetli süreç gözler önüne serildi.

Ovacık Mahallesi’nde düzenlenen Şire Şenliğine katılan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, kurulan stantları gezdi. Başkan Beyazgül ve protokol üyeleri bağbozumu ve şire yapımına eşlik etti.

BAŞKAN BEYAZGÜL, ‘’ORGANİK ÜRÜNLER RAĞBET GÖRÜYOR’’

Tarımın şehri Şanlıurfa’da yetişen ürünlerin organik olduğunu ve insanların organik gıda ürünlerine rağbet gösterdiğini anlatan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, ‘’Hasenik denince akla Şire, pestil geliyor. Buradaki üzüm Hasenik ile özdeşleşmiştir. Hasenikliler bu güzel meyvemizi markalaştırdılar. Ama bu markalaşmayla birlikte Hasenik’te markalaştı. Bir şira bu kadar mı lezzetli olur veya bir pestil bu kadar mı lezzetli olur. Hasenikli kızlarımız ve gençlerimizin ellerinden bu lezzetler ortaya çıkıyor. Bağbozumu ve şire büyük bir emek istiyor. Bir yandan Şanlıurfa’mızı tanıtıyorlar, bir yandan da en güzel ürünü ortaya çıkarıyorlar. Son zamanlar da tabi ki organik olan ürünler çok rağbet görüyor. Hasenik’in ürettiği bu ürünlerde tamamen organiktir. Şanlıurfa bir tarım şehridir. Bu tarım şehrinde birçok ürünün en iyisi en güzeli Şanlıurfa’da var. Şanlıurfa tarım şehri ile birlikte bir turizm şehri, tarih şehri, bir kültür şehri ama hepsi birbirini destekliyor. Müzik, lezzet, gastronomi, tarih, kültürle birbirini tamamlarsan o zaman sen bir cazibe merkezi haline geliyorsun ve bir turizm şehri haline geliyorsun. 12 bin yıllık geçmişimizle Şanlıurfa kadim şehir olmanın ötesinde bu şehirde medeniyetler kuruldu, bu şehir medeniyetlerin geçiş noktası, bu şehir kültür ve peygamberler şehridir. Bu nedenle her şeyin en iyisini Şanlıurfa burada elinde tutmuştur. Burası Nevali Çori’nin şehri ve buranın da geçmişi 11 bin yıla dayanmaktadır’’ dedi.

AdminAdmin