TURİZM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Atatürk'ün silahı 25 bin sterline satıldı

Atatürk'e hediye etmek üzere üretilen silaha 70 bin liraya satıldı..

Atatürk'ün silahı 25 bin sterline satıldı

Mustafa Kemal Atatürk'e, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu kutlamak için hediye edilmek üzere üretilen tabanca 25 bin sterline (yaklaşık 70 bin TL) satıldı.

Dünyaca ünlü Christie's müzayede evinin Londra şubesinde, bugün yapılan "Antik Silahlar Müzayedesi'nde", dönemin Arjantin Cumhurbaşkanı Marcelo Torcuato de Alvear'ın (1868-1942), Atatürk'e hediye etmek üzere hazırlattığı tabanca da satışa sunuldu. Çeşitli dönemlere ait toplam 244 silahın satıldığı müzayedede, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu kutlamak amacıyla, Atatürk'e hediye edilmek üzere üretilen tabancanın 20 ile 25 bin sterline alıcı bulması bekleniyordu. Döneminin önemli siyasi liderlerine hediye ettiği silahlarla bilinen Alvear'ın Atatürk'e verilmek üzere hazırlattığı "Browning" marka tabancanın üzerinde, altın harflerle "General Mustafa Kemal" yazıyor.

Christie's müzayedelerde uyguladığı gizlilik politikası çerçevesinde, tabancayı satın alan kişinin ismini ve ülkesini açıklamadı. Christie's yetkilileri daha önce, tabancanın hediye olarak Atatürk'e ulaşıp ulaşmadığına ilişkin ellerinde belge olmadığını bildirmişti.