TURİZM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Sahte iPhonelara dikkat!

Aman dikkat! iPhone satışıyla ilgili verilerden sonra şimdi de 'çalımı' ile ilgili bilgiler gelmeye başladı.

Sahte iPhonelara dikkat!

New York polisi tarafından açıklanan rakamlar, kısa bir süre önce iPhone 5'i piyasaya sürerek satışlarında patlama yaşayan Apple'ın, binlerce cihazının da çalınarak karaborsaya düştüğünü gösterdi.

Rakamlara göre, 1 Ocak-23 Eylül 2012 arasında Apple cihazlarının çalındığı 11.447 olay ihbar edildi. Polis, geçtiğimiz aynı yıl döneme oranla, 2012'deki hırsızlık vakalarının yüzde 40 arttığını belirtti. iPhone 5'in satışa sunulduğu 21 Eylül günü, New York polisi 21 Apple Store'da polis görevlendirerek, satın alınan telefonların çalınması halinde takip edilmelerini sağlamak için yapılan kayıt işlemlerine yardım etti. Polis yetkilisi Paul Browne, Bloomberg'e yaptığı açıklamada, yaklaşık 1.500 kayıt işleminin polisin yardımıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

New York polisi, 2012'in başlarında Apple cihazlarını çalanların yerlerini tespit etmelerini sağlayacak teknolojik donanım kullanmaya başladı. Browne, bu konuda yaptığı açıklamada, "Apple ürünlerinin çalınmasını engellemeye ve hırsızlık vakalarının soruşturulmasına önem veriyoruz çünkü bu cihazlar hırsızları mıknatıs gibi çekiyor" dedi.

iPHONE 5'E BÜYÜK TALEP SÜRÜYOR

Apple, yeni nesil iPhone'a yönelik talebin çok yüksek seviyede devam ettiğini ve internet üzerinden alınan telefonların teslim edilmesi konusunda gelecek haftalarda gecikmeler yaşanabileceğini ifade etti.

Apple, yeni iPhone 5'lerin İngiltere ve Japonya'da çalındığına dair bilgiler geldiğini belirtirken, New York'ta henüz bir çalınma vakası iletilmediğini açıkladı. iPhone 5'in eBay ve diğer online perakendecilerdeki satışlarının da giderek hızlandığı ifade edildi.

Ön siparişlerin başladığı günden itibaren üç günde beş milyon satan iPhone'un, 22 ülkede daha satışa sunulacağı bu hafta içinde yüksek talebi karşılamayabileceği düşünülüyor.


kaynak:f5haber.com