ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

ŞANLIURFA'LI BESİCİLER İFLASIN EŞİĞİNDE

Suriye’de süren iç savaş Şanlıurfalı besicileri vurdu. Suriye sınırından yasadışı yollarla getirilen hayvanlar besicileri perişan etti.

ŞANLIURFA'LI BESİCİLER İFLASIN EŞİĞİNDE

Şanlıurfa hayvan pazarı sınırdan kaçak yollarla yurda sokulan küçükbaş hayvanlarla doldu. Her gün yüzlerce koyun ve kuzunun sürüler halinde sınırdan Türkiye ye girişinin önlenememesi yem fiyatları ile boğuşan besicileri perişan etti. Şanlıurfalı hayvan besicileri hayvan kaçakçılığının önlenmesi için sınırda güvenlik önlemlerini artırmasını istiyor.

Şanlıurfa Hayvan pazarında bulunan esnaf Suriye’den Şanlıurfa’ya kaçak yollarla sokulan küçükbaş hayvanların satışının engellenmesi ve denetimlerin artırılmasını istedi. Yem fiyatlarının her geçen gün artmasıyla büyük sıkıntı yaşayan Şanlıurfalı besicilere bir darbede Suriye’den kaçak yollarla yurda küçükbaş hayvanların sokulmasıyla iflasın eşiğine geldi .

Suriye’den kaçak yollarla Şanlıurfa’ya getirilen hayvanların denetiminin yapılmaması ve sınırdaki kaçakların önlenememesi Şanlıurfa’lı Hayvan Besicileri Kurban bayramı Arifesinde düşündürürken yerli hayvanların satışını olumsuz yönde etkiliyor. Şanlıurfa hayvan pazarında hayvan sayısının fazla olması nedeniyle fiyatlar düşünce besiciler kesime gelen hayvanlarını maliyetine dahi satamıyor.

Öte yandan,Şanlıurfa hayvan pazarında bulunan besiciler Şanlıurfa Belediyesinin hayvan pazarındaki duyarsızlığından şikayet ederek,hayvan pazarının durumunun içler acısı olduğunu buranın temizlik ve rutin işlerinin belediye tarafından yerine getirlmediğini söyleyen hayvan besicileri Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın hayvan pazarındaki bu rezaleti yerinde görmesini ve eksikliklerin giderilmesi husunda hassasiyetlerini beklediklerini ifade ettiler.

HABER:SÜLEYMAN TURAN

HABERİN VİDEOSU: