TURİZM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Tepkimizi yasalarla gösterdik

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen bakanlığının koordinasyon toplantısında yaptığı konuşmada, Hazreti Muhammed'e hakaret içeren filmin, sosyal paylaşım sitelerinde yer alan görüntülerine erişimin yasaklanmasına değindi.

Tepkimizi yasalarla gösterdik
Bakan Yıldırım, şunları söyledi:

"Son günlerde peygamber efendimize hakaret içeren bir film bütün dünyada gösterimde. Bununla ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu içerisinde kurulu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), kamuoyunda infiale sebep olan tepkiler ve bakanlığımızın, başbakanımızın da talimatlarını dikkate alarak bu filmin gösterimden kaldırılması yönünde gerekli adımları attı. Şu an itibariyle internet servis sağlayıcılar aracılığıyla filmin gösterimi önlenmeye çalışılmıştır. Büyük oranda bu temin edilmiş olmakla beraber, bundan sonra da muhtemel bu tip farklı adreslerde gösterim olabileceğini dikkate alarak mahkeme kararı da alma cihetine gittik. Dün itibariyle bu mahkeme kararı da TİB tarafından alınmış durumdadır. 

Bizden sonra Brezilya ve Amerika da benzer mahkeme kararları alarak yasaklama getirmişlerdir. Bu konuda en önce adım atan ülkelerin başında Türkiye gelmiştir. Türkiye tepkisini sokağa çıkarak, kargaşa yaparak, hatta işi ileri götürüp insanların ölümüne sebep verecek bir anlayışla yapmayı hiç ama hiç düşünmemiştir. Bunun yerine uluslararası diplomasi ve yasalarımızın bize verdiği yetkileri kullanarak bu ve buna benzer çirkin faaliyetlerin önüne geçilmesini hep önemsedik. Bu olayda da aynı şekilde hareket ettik. Bir anlamda bu işin önüne geçmenin yanı sıra Müslüman camiasına, İslam dünyasına da önemli bir mesaj verdik. Onlara akılla hareket etmenin, duygularla hareket etmekten daha önemli olduğu mesajını da vermiş olduk."

AA
kaynak:f5haber.com