TURİZM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Türkü Turan: Erkeğe benzemek moralimi bozuyor

'Şubat' dizisinde erkek kılığına giren Türkü Turan, 'Erkek halim moralimi bozuyor.' diyor.

Türkü Turan:  Erkeğe benzemek moralimi bozuyor

Genç oyuncu Türkü Turan yeni sezonda iki farklı projeyle izleyicinin karşısında. 14 Eylül'de vizyona giren 'Toprağın Çocukları'nda idealist bir öğrenciyi canlandıran Turan; TRT'nin yeni dizisi 'Şubat'ta ise erkek kılığına giren genç bir kız olarak ekrana geliyor. Türkü Turan; 'Toprağın Çocukları' filmini ve 'Şubat' dizisini anlattı.

Sabah'tan Merve Yurtyapan'ın ropörtajı;

SETTE YEMEK DAĞITTIM

'Toprağın Çocukları' filminde bütün oyuncular ücretsiz çalıştı. Nasıl bir süreç yaşadınız?
Film çekilmeden 2 yıl kadar önce Ali Adnan Özgür ve Erkan Can; Köy Enstitüleri'ni film yapmaya karar vermişler ve senaryoyu yazdırmaya başlamışlar. Bu projede yer almam için beni aradılar. Ben de henüz senaryo tamamlanmadan hemen kabul ettim.
Filmin çekimleri sırasında kamera arkasında da çalışmışsınız...
Tüm ekip; hem kamera arkasında, hem de kamera önünde gönüllü olarak çalıştı. Yemek de dağıttım, gece ışığı da yaptım, kamyon da topladım. Bütün oyuncular böyle çalıştı. Ekipten hiç kimse "Ben oyuncuyum oturayım" demedi. Kamera arkasında çalışanlar da filmde bazı sahnelerde oynadı. Bu projeyi hepimiz sahiplendiğimiz için böyle çalıştık. Hepimizin çocuğu gibi oldu.
'Şubat' adlı yeni TRT dizisinde rol alıyorsunuz. Nasıl bir dizi bu ve tarzı nedir?
Ekranlarda daha çok dramalar, komedi dizileri, sit-com'lar var. 'Leyla ile Mecnun'la beraber absürt komedi anlayışı da oluşmaya başladı. Bunlar dışında çok seçenek yok. Dünyada fantastik, bilim kurgu, felsefe, psikoloji üzerine bir sürü iş yapılıyor. Biz de sadece drama dizileri yapmaktan sıyrılmaya başladık. 'Şubat' fantastik bir dizi. Hikayesi çok farklı, kadro da çok iyi...
Dizinin hikayesi nedir?
Yeraltında yaşayan bir grup genç var. İnsanlar "Bunların başına neler gelebilir?" diye merak edecek. Yer yüzündekiler ve yerin altındakilerle ilgili enteresan bir hikaye oldu. Birinci bölümü yaklaşık 1.5 ayda çektik. Bayağı sinema filmi gibi oldu.
Dizide erkek kılığına giriyorsunuz. Biraz bundan bahseder misiniz?
Canlandırdığım karakter kadın ama 'Yusuf' adında bir erkek kılığına giriyor. Yeraltında kadın olmadığı ve onların yanında barınabilmesi gerektiği için erkek kılığında yaşıyor. Elimden gelen en erkek şekilde erkek olmaya çalıştım. Benim bugüne kadar oynadığım en zor rol 'Yusuf'...


kaynak:ensonhaber