GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-03-2023 21:00

Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli'nin ikinci toplantısı Gaziantep'te yapılacak

Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli'nin ikinci toplantısı Gaziantep'te yapılacak

ANKARA (AA) - Türkiye'de şehirlerin afetlere daha hazırlıklı ve dirençli hale getirilmesi için oluşturulan Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli'nin ikinci toplantısı, yarın Gaziantep'te Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum koordinasyonunda gerçekleştirilecek.

İlki İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli'nin ikinci toplantısının tarihi belli oldu.

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, yarın saat 14.30'da Gaziantep'te AFAD İl Müdürlüğü'ndeki toplantıya, Bakan Kurum başkanlık edecek.

Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli çalışmaları kapsamında uzmanların, bilim insanlarının ve akademisyenlerin katılımıyla oluşturulan kurul, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında ortaya çıkan durumun yönetimi, yeniden inşa sürecinde uygulanacak politikalar ile dirençli şehirlerin oluşturulması, Türkiye'de afet risk yönetimine ilişkin çalışmaları yürütecek.

Deprem dışında yangın, sel, heyelan, iklim kriziyle mücadele politikalarının belirlenmesinde de aktif rol oynayacak kurulda, inşaat mühendisi, jeolog, şehir planlamacısı, sosyolog, mimar, kentsel dönüşüm, atık yönetimi, iklim bilim ve iletişim uzmanlarından oluşan akademisyenler yer alıyor.

Kurulun ikinci toplantısında şehirlerin ihya ve inşası, mekansal planlama, hasar tespit, tarihi ve kültürel mirasın korunması, akıllı şehirler, atık yönetimi, iklim dostu şehirler, kriz iletişimi gibi farklı alanlarda uzmanlar ve bürokratların yer alacağı çalışma gruplarının oluşturulması bekleniyor.


ibrahim uyguribrahim uygur