GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-03-2023 10:00

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi'nden Uluslararası Enerji Kongresi

Yenilenebilir ve erişilebilir enerji için stratejiler üretmek amacıyla düzenlenen kongre iki gün sürecek

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi'nden Uluslararası Enerji Kongresi

İSTANBUL (AA) - İstanbul Nişantaşı Üniversitesi ve Nişantaşı Eğitim Vakfı tarafından yenilenebilir ve erişilebilir enerji için stratejiler üretmek amacıyla düzenlenen 1. Uluslararası Enerji Kongresi bugün başlayacak.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi ile İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen kongre, "Enerjinin Teknoloji, Ekonomi ve Sosyal Boyutlarının Toplum Refahı Üzerine Etkisi" temasıyla gerçekleştirilecek.

Açılış konuşmalarını Nişantaşı Eğitim Vakfı Başkanı Dr. Levent Uysal, Kongre Başkanı Prof. Dr. Recep Kök, İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu ve Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Talha Pamukçu'nun yapacağı kongrede, erişilebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik aktiviteler, son gelişmeler ışığında incelenerek araştırmacılara ideal bir akademik platform sağlanması amaçlanıyor.

Kongre aracılığıyla bilim insanlarının ve saha profesyonellerinin araştırma bulguları, geliştirilen yeni fikirler ve teknolojik uygulamalar, organizasyonel bir etkinlik içinde ele alınacak.

Etkinlik kapsamında farklı disiplinler altında yapılan bilimsel çalışmalar bir araya getirildiğinde, ulusal ve uluslararası bilimsel yayın havuzunun daha da zenginleşmesi hedefleniyor. Kongrenin bir diğer katkısı ise, "Politika yapımcılarının strateji geliştirmelerine yardımcı olmak" olarak açıklanıyor.

İki gün sürecek ve toplam 13 oturumda birbirine paralel 46 bildirinin sunulacağı kongre, çevrim içi gerçekleştirilecek.

- "Geleneksel hale getirmeyi hedeflliyoruz"

Açıklamada konuya ilişkin görüşleri yer alan Nişantaşı Eğitim Vakfı Başkanı Dr. Levent Uysal, Türkiye'nin çok büyük enerji kaynaklarına yakın mesafelerde bulunması nedeniyle bir enerji köprüsü görevi gördüğünü, ancak bunun yanında ülkenin yenilenebilir enerji kaynakları noktasında da çok büyük potansiyele sahip olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin tüm bölgeleriyle yılın hemen her günü güneş aldığını, büyük rüzgar enerjisi potansiyelinin bulunduğunu, jeotermal ve hidroelektrik enerjisi alanlarında ciddi birikime sahip olduğunu anlatan Uysal, ülkenin, fosil yakıtların yavaş yavaş ikinci plana düşmeye başladığı bu dönemde yenilenebilir ve erişilebilir enerji kaynakları açısından dünyaya örnek teşkil etmesi gerektiğini vurguladı.

Uysal, "Geleneksel hale getirmeyi hedeflediğimiz Uluslararası Enerji Kongresi'nde de bu konuların toplumsal refaha ve uluslararası ilişkilere etkilerini tüm açılarından değerlendirecek ve stratejiler üretmeye çalışacağız." ifadelerini kullandı.


AdminAdmin