KADIN
Giriş Tarihi : 14-11-2013 22:01   Güncelleme : 14-11-2013 22:01

KCK 16 Kasım'da Berlin'e çağırıldı

PKK yasağının Almanya ve Avrupa demokrasi üzerinde duran 20 yıllık bir kara leke olduğunu belirten KCK, 16 Kasım’da yasağa karşı düzenlenecek olan miting ve yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.

KCK 16 Kasım'da Berlin'e çağırıldı

 

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, 20. Yılındaki PKK yasağı ve yasağa karşı 16 Kasım’da Berlin’de düzenlenecek olan yürüyüş ve mitinge dönük yazılı açıklamada bulundu.

 

PKK yasağının Kürtlere dönük katliamların tekrarlanmasında rol oynadığına vurgu yapan KCK, 20 yıl önce alınan kararın Alman hukuk tarihininde de haksız bir karar olarak yerini aldığını belirtti.

 

Almanya ve Avrupa demokrasisi üzerinde kara leke gibi duran bu yasağın kaldırılması çağrısında bulunan KCK, Avrupa ve Almanya’da yaşayan Kürdistanlıları, Kürt dostlarını 16 Kasım’da Berlin’de olmaya çağırdı.

 

KCK açıklamasında şunlar belirtildi:

 

“Bir süreden beri, Almanya’da aydın, yazar, bilim insanlarının öncülüğünde Almanya’da yirmi yıldan bu yana sürdürülen 'PKK yasağı'nın kaldırılmasına yönelik mücadele önemli bir aşamaya gelmiş bulunmaktadır. PKK yasağının kaldırılmasına ilişkin olarak sürdürülen mücadele, ayın 16’sında bir miting ile hem Almanya hem de tüm Avrupa ve dünya kamuoyunun gündemine getirilecektir.

 

KATLİAMCILAR CESARETLENDİRİLDİ

 

Son derece haksız ve tümüyle politik ve ekonomik çıkarlar temelinde,  tüm evrensel hukuk ilkelerini çiğneme pahasına alınan PKK’nin Almanya’da yirmi yıldan bu yana yasaklanması ve terörist örgüt olarak nitelenmesi kararı tümüyle haksız bir karar ve uygulamadır. Kürt halkının meşru haklarını elde etme temelinde mücadele yürüten PKK’nin terörist örgüt olarak nitelenmesi, yasadışı bir örgüt olarak nitelenerek yasaklanmasıyla, en çok tarih boyunca büyük katliam, soykırım, sürgün vb. saldırılara maruz kalmış Kürt halkına karşı daha fazla Türk sömürgeciliği başta olmak üzere, diğer güçlerin de saldırılarını arttırmada, katliamlarını tekrarlamada, cesaretlendirici bir rol oynamıştır. Bir mazlum halk olan Kürtler, bu yasaktan en büyük zararı görmüş, mağduriyeti daha fazla artmıştır.

 

ALMAN HUKUKUNUN DA EN HAKSIZ KARARLARINDAN BİRİ

 

1993  Kasım’ında alınan  karar aynı zamanda Alman hukuk tarihinde, alınmış en ciddi yanlış ve haksız kararlarından birisi olarak yerini almıştır. Bu, Alman halkının da çıkarlarına ve saygınlığına zarar veren bir karardır. Dolayısıyla bu karar Evrensel hakları ve hukuk ilkelerini de çiğneyen, aynı zamanda düşünce ve örgütlenme özgürlüğüne de vurulmuş bir darbe olmaktadır.

 

AVRUPA DEMOKRASİSİ ÜZERİNDE KARA BİR LEKE

 

Bu anlamda Almanya’nın saygın aydın, yazar, sanatçı ve bilim insanlarının bu yasağı kaldırmak için geliştirdiği duyarlılık, ahlaki ve vicdani duruşu saygıyla takdir ediyor ve selamlıyoruz. İnanıyoruz ki, bu duruş, ‘PKK Yasağı’nın sürdüğü tüm ülke aydın ve bilim insanlarına da örneklik teşkil edecektir. Aynı şekilde son derece haksız bir biçimde Kürdistan halkının özgürlük mücadelesinin öncü gücü PKK’nin terörist örgütler listesinden çıkarılması mücadelesinde de önemli bir rol oynayacaktır. Bu girişim Almanya ve Avrupa demokrasisinin ve hukukunun üzerinde bir kara leke gibi duran PKK’ye yönelik tüm kararların kaldırılmasında ve önyargıların aşılmasında da önemli bir rol oynayacaktır. Bunda kazanacak olan Alman, Avrupa demokrasi kültürü ve Kürt halkı olacaktır.

 

Almanya’da ve Avrupa’da yaşayan tüm Kürtleri, dostlarını ve tüm demokrasi güçlerini PKK yasağının kaldırılması için yapılacak mitinge katılmaya çağırıyoruz.”