KADIN
Giriş Tarihi : 18-11-2013 18:43   Güncelleme : 18-11-2013 18:43

Sağlık-Sen Genişletilmiş İl Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirdi

Sağlık-Sen Şanlıurfa Şubesi Genişletilmiş İl Divan Kurulu Toplantısını Harran Otelinde gerçekleştirdi. Toplantıya yönetim kurulu üyeleri, İlçe Temsilcileri ve iş yeri temsilcileri katıldı. Sağlık çalışanları ile ilgili sorunların tartışıldığı toplantıda Şube Başkanı Mahmut ATÇI konuşmasında; Sağlık çalışanlarının, sağlıkta dönüşümle beraber ciddi bir iş yükü altına girdiğini ve 2002 yılından bu güne gelinen süreçte sağlık çalışanlarının iş yükünün 5 kat arttığını ifade etmek istiyorum.

Sağlık-Sen Genişletilmiş İl Divan Kurulu Toplantısı Gerçekleştirdi

 

        Özlük hakları ve ücretleri yönünde bir iyileştirmenin olmadığını, sağlıkta hasta memnuniyetinin yüzde 39'dan yüzde 76'ya çıkmasına rağmen son dönemlerde sağlık çalışanlarına şiddet olaylarında artış yaşandığına dikkat çekmek istiyorum. Yine aynı şekilde mesleki saygınlığın azaldığını görüyoruz. Sağlık çalışanlarının yüzde 60,8'i 'fırsatım olsa mesleğimi değiştiririm' noktasına geldi. Sağlık çalışanları polisten sonra en çok yıpranmaya maruz kalan, tükenen bir kesim olarak karşımıza çıkıyor. Onun için yeni dönemde sağlık çalışanlarının da bu dönüşüme ortak olmasını hak ettikleri ücretleri ve mesleki saygınlıklarının yeniden kazandırılmasını ve iş yüklerinin hafifletilmesini istiyoruz.

 

        Tam gün yasasına bakılacak olursa yasayla beraber istifa eden ya da emekliye ayrılan hocaların yeniden kazandırılması yönünde bir çalışma var. Bunu olumlu karşılıyoruz. Sağlık işi bir ekip işidir. Tam gün yasası çerçevesinde eğer bir düzenleme yapılacak ise bu düzenlemede; Performans sisteminin çıkması ile birlikte şu anda çalışanlar arasında iş barışının bozulduğunu görüyoruz. Adaletsiz bir performans sistemi var. Aynı branştaki doktorların bile farklı ücretler aldığı bir sistem var. Bunun acilen değiştirilmesi gerekiyor. Yüzde 30 döner, yüzde 70 sabit maaşı içeren bir sisteme dönülmesi lazım. İstihdam için düzenleme bekliyoruz. Sağlıkta 2023 vizyonu ortaya konuluyorsa, Avrupa Birliği standartlarını yakalamak istiyorsak 120 bin hekimimiz var, bir 120 bin doktora daha ihtiyaç bulunuyor. 125 bin ebe ve hemşire ile hizmet veriyoruz. 400 bin daha ihtiyaç var. Bu nedenle istihdam politikaları üzerinde yeni bir düzenleme gerekir. Aynı zamanda artan şiddetti azaltıcı ve caydırıcı tedbirlerin alınmasına ihtiyaç var. Sağlıkta 2002 yılında başlayan Dönüşüm programı ile beraber hasta memnuniyeti yüzde 39’lardan yüzde 76’lara çıkmış görünüyor. Diğer taraftan, şiddet olaylarının da arttığı görülüyor.

 

Şiddetle alakalı da caydırıcı tedbirler alınmalı, sağlık çalışanlarının mesleki saygınlıkları yanında iş motivasyonlarını sağlayacak, özlük haklarında iyileştirme ortaya koyacak, döner sermaye sınırlarını yükseltecek, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve yıpranma payının verilmesi gibi konuları da kapsayacak şekilde olması gerekir.”

 

        Memur-Sen Konfederasyonu olarak Kamuda Kılık-Kıyafet Serbestliği’ne yönelik Yaptığımız  kampanya süreci tam istediğimiz gibi olmazsa da meyvelerini vermeye başladı. 28 şubat darbesinin en kötü mağdurları olan baş örtülü kardeşlerimizin özgürce baş örtüsüyle kamu kuruluşlarında çalışması sağlandı.1982 darbe zihniyetinin getirmiş olduğu kılık kıyafet yönetmeliğinin görmezden gelinmesini doğru bulmadığımızı her zaman ve her yerde söyledik. Türkiye'de demokrasi ve özgürlüklerin önü açılırken, 1982 darbe zihniyetinin getirmiş olduğu kılık kıyafet yönetmeliğinin görmezden gelinmesini doğru bulmuyoruz. "Memur-Sen ailesi olarak kılık kıyafet özgürlükleri için 10 milyon imza kampanyası başlattık ve bu çerçevede 12 milyon 300 bin imza topladık. Toplanan imzaları talebimizle birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve hükümet üyelerine teslim ettik. Bu yönetmelik ortadan kaldırılmazsa Memur-Sen olarak 18 Mart'ta fiili uygulamaya başlayacağımızı belirterek tüm Türkiye'de kamu çalışanları olarak serbest kılık kıyafetle kurumlara gittik. Şu ana kadar herhangi olumsuz bir durumla da karşılaşmadık. İnşallah ülkemizde darbecilerin getirmiş olduğu bu yasağın önünün bu süreçle aşılarak bu konuda somut bir adımın atılacağını umut ediyoruz.

Dedi.