KADIN
Giriş Tarihi : 04-12-2013 19:35   Güncelleme : 04-12-2013 19:35

İl Ve İlçe Yöneticileri Mevsimlik Tarım İşçiliği Konusunda Bir Araya Geliyor

İl Ve İlçe Yöneticileri Mevsimlik Tarım İşçiliği Konusunda Bir Araya Geliyor

İl Ve İlçe Yöneticileri Mevsimlik Tarım İşçiliği Konusunda Bir Araya Geliyor

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde çalışan kişilerde ortaya çıkan hastalıkları ve yaralanmaları önlemek amacıyla araştırmalar yapmak ve kurumlar arası işbirliğiyle hizmet programları geliştirmek amacıyla kurulan Harran Üniversitesi Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (HARÜTSGAM) ve Şanlıurfa Valiliği işbirliğiyle il merkezi ve ilçe yöneticileri bir araya geliyor. Toplantı 6 Aralık 2013 tarihinde 10.00-16.30 saatleri arasında Otel-EI-Ruha’da yapılacak. Toplantıya il ve ilçe konuyla ilgili yöneticiler ve Harran Üniversitesi’nin akademisyenleri katılacak.

Toplantıda mevsimlik tarım işçilerinin sağlığını geliştirme kapsamındaki yasal düzenlemeler ve ilimizde yapılması gereken çalışmalar gözden geçirilecek. Özellikle mevcut yönetmelikler ve Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Başbakanlık Genelgesi kapsamında; işçilerin ve ailelerinin ikamet adreslerinde ve Şanlıurfa’dan göç edilen illere yönelik yapılması gereken sağlık hizmetleri ele alacak. Ayrıca, il ve ilçe ‘Mevsimlik Gezici Tarım İşçileri İzleme Kurulları’nın çalışmaları paylaşılarak, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulacak.

 

Yapılan yazılı açıklamada; halk sağlığı hizmetlerinin erken ölüm ve hastalıkların en fazla görüldüğü hassas gruplara götürülmesinin önemi ve sağlık hizmetinin sürekliliğini ve yeterliliğini sağlamada il/ilçe yöneticilerine büyük görev düştüğü vurgulandı. Her toplumda hastalıklara ve ölümlere neden olan faktörlerin farklılık gösterdiği, bu farklılığın temel nedenlerinden birinin de çalışma hayatı ve yaşam koşulları olduğu belirtildi. Ülkemizde yaklaşık her dört kişiden birinin tarımda istihdam edildiği belirtilen açıklamada; bu oranın ilimizde daha fazla olduğu, ülkemizin 48 iline bu amaçla göç edildiği belirtildi. İlimizde tarım ve hayvancılığın önemi düşünüldüğünde, bu çalışmaların ne kadar gerekli olduğu vurgulandı. GAP projesiyle birlikte tarımsal üretimin artmasına bağlı olarak işçi göçünün hem yoğunlaşacağı hem de yön değiştireceği belirtilerek, ülkemizde bu gruba yönelik örnek hizmetlerin planlanıp başarıyla uygulanmasının önemine dikkat çekildi.