KADIN
Giriş Tarihi : 06-12-2013 12:21   Güncelleme : 06-12-2013 12:21

AV.Benek Ayhan'ın Tahliyesi İçin Mahkemeye Başvurdu

BDP/ KCK davasından tutuklu bulunan Şanlıurfa Milletveki İbrahim Ayhan'ın tahliyesi için de harekete geçildi.Av. Sevda Çelik Özbingöl Diğeri Meral Danış Beştaş Sevda , bugün Diyarbakır2da İbrahim Ayhan'ın tahliyesi Diyarbakır ağır ceza mahkemesine başvurduğunu belirterek, “Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar seçme ve seçilme hakkı açısından, temsil hakkı açısından olumlu bir karardır” dedi.

AV.Benek Ayhan'ın Tahliyesi İçin Mahkemeye Başvurdu

 Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) cezaevindeki CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile tahliye olan Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal’ın uzun tutukluk nedeniyle haklarının ihlal edildiğine ilişkin kararı tutuklu vekillerin tahliyesi için umut oldu. Balbay’ın tahliye edilmesi için mahkemenin gerekçeli kararı beklenmeden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurulurken; BDP /Blok milletvekilleri için bugün dilekçe verecek. MHP ise Engin Alan’ın durumunu incelemeye başladı. AYM’nin kararı siyasetçiler tarafından da olumlu bulundu.

 

 BDP’den Tutuklu Vekil Ayhan'ın Tahliyesi için Mahkemeye Başvurdu

 

BDP/ KCK davasından tutuklu bulunan Şanlıurfa Milletveki İbrahim Ayhan'ın tahliyesi için de harekete geçildi.Av. Sevda Çelik Özbingöl Diğeri Meral Danış Beştaş Sevda

 

 “Bu karar bütün milletvekillerini kapsayan bir karar. Zira seçilme hakkının, temsil hakkının ihlal edildiği konusunda net bir hüküm var. Kararın gerekçesi, yayımlanması, başvuru var mı yok mu bu tartışmaların hukuk karşısında kıymeti yok. Önemli olan temsil haklarının ihlal edilmesi. Bizim milletvekillerimize henüz yerel mahkemede haklarında bir karar verilmemiş, hepsinin milletvekili olduğu konusunda zaten bir tartışma yok. Bu nedenle Anayasa Mahkemesi ışığında emsal kabul edilerek hepsinin tahliye edilmesi gerektiği görüşündeyiz.”diyerek BDP Şanlıurfa Milletveki İbrahim Ayhan'ın tahliye edilmesinin gerktiğini ifade etti.