KADIN
Giriş Tarihi : 12-12-2013 09:20   Güncelleme : 12-12-2013 09:20

Cemil Bayık Ateşkesi gözden geçirebiliriz

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Foreign Policy dergisine verdiği röportajda AKP hükümetinin mevcut politikalarını sürdürmesi durumunda ateşkes konumunu gözden geçireceklerini söyledi.

Cemil Bayık Ateşkesi gözden geçirebiliriz

FP muhabiri Chase Winter’a konuşan Bayık, Kürt sorununun savaş ile değil demokratik metotlarla çözülmesi taraftarı olduklarını ifade ederek hükümetin görüşmeleri bir yol haritasına çevirmemesi durumunda ateşkesin sona erebileceğini söyledi.

 

“Her zaman seçimlere kadar mı bekleyeceğiz” diyen Bayık, AKP’nin seçimleri rahatça kazanmasına izin vermek için değil; barış süreci ve ateşkesin, resmi müzakerelerin başlaması için uygun koşulların oluşmasını sağlamak amacıyla ilan edildiğini vurguladı. Kürt sorununun taktiksel çıkarlar için kullanılamayacağını da ifade eden Bayık, aynı şekilde seçimlere de kurban edilemeyeceğini belirtti.

 

Türkiye Rojava’daki Çetelere Destek Vererek Barış Sürecini Baltalıyor

 

Bayık röportajında Türkiye’nin Rojava’daki çete gruplarına destek vererek barış sürecini baltaladığını da belirterek, El Kaide ve benzeri grupların Suriye’yi Ortadoğu stratejilerinin merkezine koyduğu konusunda uyardı. El Kaide’nin karşısındaki en büyük engelin Rojava olduğunu söyleyen Bayık, Türkiye’nin bölgedeki politikalarının geri tepeceğini vurguladı.

 

Barzani Türkiye’nin Politikalarını İzliyor

 

Diyarbakır’da Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin buluşmasını da değerlendiren Bayık, Güney Kürdistan ile Türkiye arasında ekonomik, politik ve diplomatik ilişkilere karşı olmadıklarını dile getirdi. Karşı çıktıkları noktanın bu ilişkinin PKK karşıtlığı üzerinden şekillenmesi olduğunu ifade eden Bayık, “Barzani Türkiye’nin politikalarını izliyor” şeklinde konuştu.

 

Türkiye Yeniden Çatışmalı Döneme Girebilir

 

“Türk devleti Kürtleri doğal haklara sahip bir halk olarak kabul etmiyor” şeklinde konuşan Bayık bu durumu Türkiye’yi yeniden çatışmalı döneme götürebilme tehlikesi taşıyan temel bir sorun olarak tanımladı. Kürt sorununun Ortadoğu’daki en büyük sorunlardan biri olduğunu vurgulayan Bayık “Kürt sorunu istikrarsızlık ve çatışmanın nedenidir. Eğer istikrar ve çatışmasızlık isteniyorsa bu sorun çözülmeli” şeklinde konuştu.