KADIN
Giriş Tarihi : 17-12-2013 14:47   Güncelleme : 17-12-2013 14:47

Şanlıurfa’da BDP’lilerden Tahliyenin Reddine Tepki

Diyarbakır'daki KCK ana davasında tutuklu yargılanan BDP'li milletvekillerinin tahliye taleplerinin reddedilmesi Şanlıurfa’da BDP üyeleri tarafından protesto edildi.

Şanlıurfa’da BDP’lilerden Tahliyenin Reddine Tepki

Öğle saatlerinde BDP İl başkanlığının da bulunduğu Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplanan 100 kişilik kalabalık, tahliye taleplerinin reddedilmesine tutuklu milletvekillerinin posterlerini taşıyarak tepki gösterdi. Kalabalık adına konuşan BDP İl Başkanı Leyla Akçan, BDP’li milletvekilleri için de tahliye beklediklerini ifade ederek,

 

 

"Türkiye’de adaletin ve hukukun sağlıklı işleyemediğini ve söz konusu Kürtler olunca bu adaletsizliğin daha da katmerleştiğini görmek mümkündür. KCK adı altında milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız ve siyasetçilerimiz keyfi iddialarla tutukluk halleri devam etmektedir. Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararlarında uzun tutukluluk hal ile seçme ve seçilme hakkının ihlal edildiği ifade edilmektedir.

 

 

Bu karar doğrultusunda Sayın Balbay tahliye edilmiştir. Ancak tutuklu BDP milletvekillerinin bu talepleri reddedilmiştir. Bizim öfkemiz büyüktür, hiç kimse Kürt halkının sabrını sınamasın. Suskunluğumuz ve öfkemizi dizginlememizin sebebi yürütülen görüşmelerde Kürt sorunun çözümünde sekteye uğramamasındandır" diye konuştu.

 

 

Bir süre Kürtçe ve Türkçe slogan atan grup daha sonra alandan ayrıldı.