KADIN
Giriş Tarihi : 20-12-2013 12:38   Güncelleme : 20-12-2013 12:38

Batman 'KCK’ davasında ceza yağdı

Batman'da "KCK" adı altında düzenlenen operasyon kapsamında haklarında dava açılan 16 Kürt siyasetçiden 13'üne toplamada 81 yıl 9 ay hapis cezası verilirken dava kapsamında tutuksuz yargılanan 5 kişi ise beraat etti.

Batman 'KCK’ davasında ceza yağdı

Batman'da 28 Aralık 2009 tarihinde "KCK" adı altında yapılan operasyon kapsamında haklarında dava açılan 5'i tutuklu 16 kişi hakkında açılan davanın karar duruşması Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada, tutuklularda Aydın Kılıç, Mehmet Şirin Bağlı, İlyas Sağlam, Rıdvan Aslan ile müdafi avukatları hazır bulunurken ailelerde duruşmayı izledi. Tutuklu siyasetçilerden Selamet Akyüz, Sincan Kapalı Cezaevi'nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Duruşma mahkeme heyetinde değişiklik nedeniyle eski tutanakların okunması ile başladı. Ardından yargılananlar Kürtçe tercüman eşliğinde savunma yaptı.

 

Savcı AYM'ye atıfta bulundu

 

Selamet Akyüz, duruşma salonuna getirilmediği için savunma yapmayacağını ifade ederken, diğer tutuklu sanıklar ise yaptıkları savunmalarda tahliye talebinde bulundu. Yapılan savunmaların ardından iddia makamı, mahkeme heyetine mütalaasını sundu. Mütalaada yargılananlara ilişkin tüm delilerin toplandığını ve AYM'nin Mehmet Şirin Bağlı hakkında "Uzun tutukluluk süresi" yönünde verdiği kararını da göz önüne alarak tüm tutukluların tahliyesi yönünde talepte bulundu. Ardından söz alan müdafi avukat Servet Özen, müvekkilleri hakkında tahliye talebinde bulunurken, telefon tape kayıtlarına dikkat çekti. Servet'in müvekkillerinden Rıdvan Aslan'ın yaptığı bir telefon görüşmesinde kullandığı Sabri Oğlak isminin Sabri Ok olarak geçmesi dikkat çekti.

 

Ceza yağdı

 

Yapılan savunmaların ardından yargılananlara mahkeme heyeti tarafından son sözleri soruldu. Ardından duruşmaya ara veren mahkeme heyeti verdiği kararda M. Şirin Bağlı ile Aydın Kılıç'a "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 9'ar yıl hapis cezası vererek tutukluluk halinin devamına karar verdi. Dava kapsamında tutuklu yargılanan Rıdvan Aslan, Selamet Akyüz ile İlyas Sağlam'a ise aynı suçlama ile 7'şer yıl 3'er ay hapis cezası vererek tahliyelerine karar verdi. Dava kapsamında aynı iddia ile tutuksuz olarak yargılanan Ahmet Solmaz, Şeyhmus Yaşar ve Nesrin Kılıç'a 6'şar yıl 3'er ay, Gülizar Kalmış, Cahit Kanbay ve Veysi Gülseren'e ise 7'şer yıl 6'şar ay hapis cezası veren mahkeme tutuksuz yargılananlardan 5'inin ise beraatına karar verdi. DİHA