Yaşam
Giriş Tarihi : 21-12-2013 12:56   Güncelleme : 21-12-2013 12:56

Ezidiler bayramını kutluyor

KCK Eş Başkanlığı yazılı bir açıklama yayınlayarak Ezidi halkının Ezi bayramını kutladı.

Ezidiler bayramını kutluyor

Kürdistan’daki ağır kış koşulları nedeniyle gecikmeli olarak ANF’ye ulaşan yazılı açıklamada Ezidi halkının bayramı kutlanırken “gerçek özgürlük ancak daha çok birlik, daha çok bilinçlenme, daha çok örgütlenme ve mücadele ile kazanılacaktır” vurgusu yapıldı.

 

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı adına yapılan açıklama şöyle: “Bayramlar kırgınlıkların, küskünlüklerin, dargınlıkların değil birliğin, kardeşliğin, barışın ve sevginin yaşandığı günlerdir. Ezi bayramının Ezidi halkımızın birlik ve beraberliğini, kardeşlik ve sevgi bağlarını daha da güçlendirmesine vesile olmasını temenni ediyoruz. Kürdistan’daki halklar ve inançlar topluluğu olarak gerçek özgürlüğümüzü yaşadığımızda daha mutlu ve güzel bayramlar kutlayacağımız kesindir.  

 

Tüm dinlerin ve inançların özünde barış, sevgi ve kardeşlik vardır. Ezidi halkımız tarihten günümüze dek inancıyla yaşamak için direnmiştir. Ezidi’ler hiçbir din ve inanç topluluğuna karşı hiçbir zaman barış, sevgi ve kardeşlik dışında bir tutum ve yaklaşım sahibi olmamışlardır. Ne var ki, Ezidi topluluğu başta Türk sömürgeciliği olmak üzere yaşadıkları her yerde egemen kültürlerin ve devletlerin büyük baskılarına uğramış ve sürekli dışlanmışlardır. Kendi inançlarını ve ibadetlerini özgürce yaşama ve rütiellerinin gereklerini yerine getirme konusunda her zaman baskı altında tutulmuşlardır. Birçok katliam, sürgün ve zoraki göçe tabi tutulmuşlardır. En son yakın tarihimizin en acımasız ve insanlığın bir yüz karası olan Şengal katliamı hafızalardaki tazeliğini halen korumaktadır. Hem inanç hem de Kürt kimliğinden dolayı çifte bir baskı altında olan Ezidi halkımız, bütün bunlara rağmen inanç ve Kürt kimliğini büyük bir direniş ve sadakatle korumuş ve bağlı kalmıştır.

 

Kürdistan özgürlük mücadelesi bu anlamda aynı zamanda en çok baskı ve zulme maruz kalan Ezidi halkımızın mücadelesi olmaktadır. Bundandır ki, özgürlük mücadelesi saflarında serhıldan sembolü olan Bınewş Egal, büyük gerilla kahramanları Abdullah Sevgat, Sabri Hewran, Bınewş Ezidi, Xanê ve daha onlarca yoldaşımız şehitler kervanına katılarak ölümsüzleşmişlerdir. Tüm inanç ve etnik toplulukların özgürlüğü, Kürdistan’ın özgürlük mücadelesi geliştikçe gerçekleşmektedir. Bunun için Kürt halk önderi Reber Apo ve özgürlük mücadelesi hem büyük bir moral-güç olmakta hem de büyük örgütlenmenin imkânlarını yaratmaktadır. Gerçek özgürlük ancak daha çok birlik, daha çok bilinçlenme, daha çok örgütlenme ve mücadele ile kazanılacaktır.

 

Bu inançla tüm Ezidi halkımızın bayramını bir kez daha kutluyor; gelecek bayramları özgür bir ortamda barış, sevgi ve kardeşlik içinde kutlamayı diliyoruz.”