KADIN
Giriş Tarihi : 26-12-2013 16:54   Güncelleme : 26-12-2013 16:54

Devir Teslim Töreninde Bakanlardan Tepkiler

Başbakan Erdoğan'ın kabinede revizyona giderek 10 bakanı değiştirmesinin ardından bugün bakanlıklarda devir teslim törenleri vardı.

Devir Teslim Töreninde Bakanlardan Tepkiler

 

17 Aralık sabahı başlayıp bakanlara kadar sıçrayan yolsuzluk opersyonunun yankıları devam ediyor.

 

Dün sabah saatlerinde Zafer Çağlayan ile başlayan istifa süreci Muammer Güler ve Çevre ve Erdoğan Bayraktar ile devam etti. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından yeni kabineyi açıkladı. Yapılan revizyonla 10 bakanlıkta görev değişimine gidildi. Son değişikliklerle 19 Kasım 2002'den bu yana devam eden Ak Parti iktidarında bugüne kadar bakanlık yapan isimlerin sayısı 66'ya ulaştı.

 

AĞLAYAN DA VAR SİTEM EDEN DE

 

Kabinede yapılan değişikliğin ardından bugün bakanlıklarda devir teslim törenleri vardı. Eski ve yeni bakanların ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında ağlayan da vardı sitem eden de.

 

EGEMEN BAĞIŞ FIKRA ANLATARAK GİTTİ

 

Devir teslim törenini ilk gerçekleştiren isim AB Bakanı Egemen Bağış'tı. Bağış, konuşması sırasında "Adımız şakacıya çıkmış ya, fıkra anlatmadan olmaz" diyerek bir fıkra anlattı. Ardından Çavuşoğlu'na her zaman destek olacağını belirten Bağış "İçim rahat. Mevlüt kardeşimin hep yanında olacağım. Ben bu ailenin neferiyim. Başbakanımıza şükranlarımı sunuyorum" dedi.

 

Bağış görevi devrederken şu fıkrayı anlattı: "Temel bir gün uçağa binmiş Trabzon'a gidiyormuş. Yanlış yere oturmuş. Hostesler gelmiş,sizin yeriniz arka tarafta oraya geçmeniz gerekiyor demişler Temel geçmemiş. Yolcular söylemişler Temel geçmemiş. Mesele büyümüş ve Pilot'a kadar uzanmış. Pilot gelmiş Temel'e yerinize geçin demiş. Temel geçmiyorum demiş. Daha sonra Pilot temelin kulağına eğilmiş. Birşeyler demiş. Daha sonra Temel hemen geçiyorum demiş. Etraftakiler pilota ne dediniz diye sormuşlar. Pilot 'Ona Bu koltuk Trabzon'a gitmez dedim' demiş."

 

NİHAT ERGÜN: PARAYLA PULLA İŞİMİZ OLMADI

 

Egemen Bağış'ın ardından Nihat Ergün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndaki devir teslim töreninde görevini Fikri Işık'a devretti. Törende "Allah'a şükür parayla pulla işimiz olmadı" diyen Ergün şu ifadelere yer verdi: "İnsanları neyin yoldan çıkaracağını biliyorum. Servet, şehvet ve şöhret arzusu insanı yoldan çıkarır. Makamların mevkilerin başından beri geçici olduğunu biliyoruz. Diğer konularla da yakın bir işimiz olmadığını herkes yakından bilir. Bu konularda gönlümüz rahat. Dostlarımızın da sevenlerimizin de gönlü rahat olsun."

 

ZAFER ÇAĞLAYAN AĞLADI

 

Devir teslim töreninde en dikkat çekici vedalardan birini de Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan gerçekleştirdi. Koltuğunu Nihat Zeybekçi'ye devreden Çağlayan konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamadı.

 

Çağlayan "Biz her ekonomik krizden daha başarılı çıkmayı başardık. Herkes yaptığının hesabını verecek. 6 buçuk yıl bakanlık yapmış bir insanım Bakanlık ne bana babamdan kaldı ne de benden çocuklarıma kalacak. Son 4 buçuk yılda buradaki ekibimle, çaycıma varıncaya kadar, rekorlar yazdık. Göreve geldiğimde ihracat 102 milyar dolardı. Şimdi 152 milyar dolara çıkardık" şeklinde konuştu.

 

 

 

ERDOĞAN BAYRAKTAR'DAN SADE TÖREN

 

Vedası en çok merak edilen isimlerden biri de Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'dı. Dün Ntv canlı yayınında istifasını açıklayan Bayraktar "Soruşturma dosyasında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan'ın talimatıyla yapıldı. Başbakan'ın istifa etmesi gerekir" ifadelerini kullanmıştı.

 

Bayraktar, devir teslim töreninde diğer bakanların aksine sade bir konuşma yaptı. "Bundan böyle de 40 yıldır içinde bulunduğum bu kutsal yürüyüşün bilinciyle yolumuza devam edeceğimizi söylüyorum" diyen Bayraktar "Sayın İdris Güllüce'nin bilgi birikimi ve şahsiyetiyle ülkemiz için son derece başarılı çalışmalar uyacağına inanıyorum. Yeni kabinenin hayırlı olmasını diliyorum. Başbakanımıza ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum" dedi.

 

MUAMMER GÜLER SİTEM ETTİ

 

Yolsuzluk operasyonunda oğlu tutuklanan ve dün istifasını veren Muammer Güler de İçişleri Bakanlığı'nı Efkan Ala'ya teslim etti. Güler, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada "Beklediğimiz tek şey kanuna uygun hukuka uygun, kanuni delillerle, hazırlanmış tuzaklanmamış dosyaların önümüze konmasını bekliyoruz. Kamuoyu bu operasyonunu hangi amaçla gerçekleştirildiğini biliyor. Son sözüm Keşke bu operasyonla bizleri bu kendisine daha önce de ifade ettim bu yanlış hareket başka yerden gelmiş olsaydı. Keşke bu hançeri başkaları vursaydı. Onlara hakkımı helal etmiyorum. Türkiye'de normalleşmeye dönülecekse, bir kahır çekilecekse bu kahrı çekmeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum" sözlerine yer verdi.

 

İŞTE YENİ KABİNE

 

Başbakan Yardımcısı - Emrullah İşler (Bekir Bozdağ'ın yerine)

 

Adalet Bakanı - Bekir Bozdağ (Sadullah Ergin'in yerine)

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı - Ayşenur İslam (Fatma Şahin'in yerine)

 

AB Bakanı - Mevlüt Çavuşoğlu (Egemen Bağış'ın yerine)

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı - Fikri Işık (Nihat Ergün'ün yerine)

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı - İdris Güllüce (Erdoğan Bayraktar'ın yerine)

 

Ekonomi Bakanı - Nihat Zeybekçi (Zafer Çağlayan'ın yerine)

 

Gençlik ve Spor Bakanı - Akif Çağatay Kılıç (Suat Kılıç'ın yerine)

 

İçişleri Bakanı - Efkan Ala (Muammer Güler'in yerine)

 

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı - Lütfü Elvan (Binali Yıldırım'ın yerine)