KADIN
Giriş Tarihi : 29-12-2013 09:14   Güncelleme : 29-12-2013 09:14

Avukat Eşber Yağmurdereli: KCK bir insanlık projesidir

Avukat Eşber Yağmurdereli, KCK'nin "bir insanlık projesi" olduğunu belirtti, "insanı iradeleştirmenin ve kolektif yaşamın modelidir KCK" dedi.

Avukat Eşber Yağmurdereli: KCK bir insanlık projesidir

Paris'te Kürdistan Kültür ve Sanat Akademisi'nce düzenlenen panelde son siyasal gelişmeler tartışıldı.

 

Avukat-yazar Eşber Yağmurdereli, yazar İrfan Dayıoğlu, gazeteci yazar Ronahi Pazarcık'ın konuşmacı olarak katıldığı panel Kürdistan Kültür ve Sanat Akademisi başkanı Murat Ceylan moderatörlüğünde gerçekleşti. Kürdistanlılar ve Türkiye sol örgütlerin de ilgi gösterdiği

Saat 14.00'da başlayan panelde İlk konuşmayı Ronahi Pazarcık yaptı. Konuşmasının büyük bölümünü Aralık ayında yaşanan katliamlara ayıran Pazarcık, özellikle Maraş katliamının geliştiği dönem ve siyasal karakterine dikkat çekti. Katliamın Kürdistan özgürlük hareketinin çıkışından bağımsız ele alınamayacağını vurguladı. Roboski Katliamı’nın da tehdit ve sindirme amaçlı yapıldığını ancak tüm bu katliamlarla sonuç alınamayacağını belirtti.  

 

Avukat Eşber Yağmurdereli ise hükümet ile PKK arasında devam eden görüşmeleri "Kürt Özgürlük Hareketi savaşırken de insanı geliştirdi barış sürecinde de insanı geliştirip kendini güçlendirip mücadelesine devam etmektedir. Sadece kendini değil bunu içselleştiren dostlarını, halkları ve atılacak her yeni adımla insanlığı da ilerletecektir" sözleriyle değerlendirdi. “Büyük kahramanlıklarla bedellerle bugüne gelen Kürt hareketinin projesi insanlık projesidir” diyen Yağmurdereli “KCK” projesiyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

 

"İnsanlığın ve sosyalist mücadelelerin deneyimlerinden damıtılarak ortaya konmuş bir projedir KCK. Merkezinde kadın özgürlüğünün yer aldığı, insanı iradeleştirmenin ve kolektif yaşamın modelidir ve bu projenin sahibi olan Öcalan'ın varlığı Kürtler açısından büyük bir değerdir. KCK devletin insan yaşamının her alanına müdahale edip sömüren sistemini etkisizleştiren ve devleti sönümleyen bir hayat projesidir.”

 

Bugün KCK adı altında binlerce Kürt siyasetçinin tutuklu bulunduğunu hatırlatan Yağmurdereli, “bugün insanlık projesi yargılanıyor, fakat tarih KCK’nin insanlık projesi olduğunu kaydedecektir” dedi ve KCK adı altında tutsak alınanların serbest bırakılması gerektiğini dile getirdi.

 

Yağmurdereli AKP-Cemaat çatışmasını da "Türkiye'de bir iktidarı ideolojik anlayışları çerçevesinde örgütleyenlerin, bugün devlet içindeki rantı paylaşmak noktasında ne kadar acımasızca ve ahlakdışı olarak belden aşağı vurarak birbirlerine karşı mücadele ettiklerine tanıklık ediyoruz" sözleriyle değerlendirdi. 

 

İrfan Dayıoğlu ise "sistemler kendilerine 20- 30 yıllık projeler yaparlar fakat halkların örgütlülüğü devreye girdiğinde bu kader olmaktan çıkacaktır" diyerek Kürt Özgürlük Hareketi'nin bunu Ortadoğu'da başararak emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin hesaplarını özelde Rojava Devrimi'ye altüst ettiğini söyledi.

 

Panel 11 Ocak’ta Paris’te katledilen 3 kadın devrimci için yapılacak büyük yürüyüşe katılım çağrısıyla son buldu.