KADIN
Giriş Tarihi : 03-01-2014 17:56   Güncelleme : 03-01-2014 17:56

BDP'li vekiller özgürlüğüne kavuştu

Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvurularını karara bağladığı KCK tutuklusu BDP'li milletvekilleri Gülser Yıldırım ile İbrahim Ayhan için tahliye kararı verildi

BDP'li vekiller özgürlüğüne kavuştu

 

BDP’nin tutuklu Milletvekili Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan’ın tahliyelerine karar verildi.Anayasa Mahkemesi’nin "KCK" tutuklusu iki vekil hakkında “Tutukluluğun makul süreyi aştığı" ve "Seçilme hakkının ihlal edildiği” kararını vermesinin ardından beklenen karar çıktı.

 

Tutuklu vekillerin avukatlarının başvurusu üzerine toplanan Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan’ın tahliyelerine oybirliği ile karar verdi.Yıldırım ve Ayhan özgürlüklerine kavuştu

 

Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından tahliye edilen BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, tahliyesini "buruk" karşıladığını söyledi.Cezaevinden çıktıktan sonra İMC televizyonuna konuşan Gülser Yıldırım, "Bu çıkışı biraz buruk karşılıyorum" diyerek, cezaevlerindeki binlerce kişinin durumuna dikkat çekti.  Yıldırım,  "Sevinçle karşılanacak bir durum değil" diye ekledi.

 

Yıldırım, işlemlerinin tamamlanmasının ardından, 2009 yılından bu yana tutulduğu Diyarbakır E Tipi Hapishanesi'nden çıktı. Yıldırım'ı çok sayıda kişi alkışlarla karşıladı.BDP'li vekil İbrahim Ayhan da tutuklu bulunduğu Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nden çıktı.

 

Kararın açıklanmasının ardından milletvekilli İbrahim Ayhan'ın tutuklu bulunduğu Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde Ayhan ailesinin yanı sıra çok sayıda yurttaş Ayhan'ın tahliye edilmesini bekledi.

 

Cezaevi önünde bekleyen ve zılgıtlar çeken kadınların yeşil, sarı, kırmızı puşi taktığı görüldü. Ayrıca bugün yakınlarının görüşüne giden ailelerde görüş çıkışı Ayhan'ı karşılamak için cezaevi önünde beklemeye başlarken, araçlardan çalınan şarkılar eşliğinde yurttaşlar halay çekti.

 

 

Polis cezaevi önünde zırhlı araçla önlem alırken, uzun bir bekleyişin ardından İbrahim Ayhan cezaevinden tahliye edildi. Ayhan'ın BDP'ye geçerek burada bir açıklama yapacağı bildirildi.