KADIN
Giriş Tarihi : 05-01-2014 16:04   Güncelleme : 05-01-2014 16:04

BDP’li Vakileri Irmak ve Sarıyıldız'ı onbinler karşıladı

Yargılandıkları KCK davasından dün tahliye edilen BDP Şırnak milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız'ı seçim bölgelerine gitti. Milletvekillerinin gelişi öncesinde Cizre-Nusaybin karayolunda 15 kilometrelik konvoy oluşurken, vekilleri karşılamaya gelen halk izdihama neden oldu. Cizre'de BDP İlçe Binası önünde toplanan yaklaşık 20 bin kişiye hitap eden milletvekilleri, Botan halkına layık olmaya çalışacaklarını söylediler.

BDP’li Vakileri Irmak ve Sarıyıldız'ı onbinler karşıladı

Yargılandıkları Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nden dün tahliye edilen BDP Şırnak milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız, bugün konvoy halinde seçim bölgeleri olan Şırnak'a doğru hareket etti.

 

Milletvekillerinin geleceği haberini alan binlerce kişi Cizre-Nusaybin karayolunda araçlarla 15 kilometre uzunluğunde konvoy oluştururken, halk zılgıt ve halaylarla vekillerin gelmesini bekledi.

 

Öğlen saatlerinde Cizre'ye ulaşan Irmak ve Sarıyıldız, burada havai fişekler ve çiçeklerle karşılanırken, yaşanan yoğun kalabalık nedeniyle izdiham yaşandı.

 

Yöresel giysiler giyen Irmak ve Sarıyıldız, BDP İlçe Binası önünde toplanan yaklaşık 20 bin kişiye hitap etti.

 

Burada Kürtçe konuşan Sarıyıldız, Cizre'ye buruk bir şekilde geldiklerini belirterek, "Çünkü zindanlarda çok sayıda seçilmiş ve siyaset yapan arkadaşlarımız kaldı. Hatip Dicle ve belediye başkanlarımız kaldı.  İnşallah en kıza zamanda bu arkadaşlarımız da aramızda olur" dedi.

 

Sarıyıldız, cezaevinde bulunan tutsak arkadaşlarının Cizre halkına selamlarını getirdiklerini söyledi. Daha sonra söz alan milletvekili Selma Irmak da, gördüğü manzaranın kendisini mutlu ettiğini belirterek, "Botan halkıyla hep gurur duyduk. O gururu şimdi yeniden yaşıyoruz. Umut ederizki Botan halkına layıkıyla cevap olabiliriz" dedi.

 

Milletvekillerinin Cizre gezisinin ardından Silopi'ye, ardından da Şırnak'a geçecekleri öğrenildi.