KADIN
Giriş Tarihi : 07-01-2014 23:33   Güncelleme : 07-01-2014 23:33

İşte Rüşvet Görüntüleri

soL, İzmir'de bu sabah yapılan yolsuzluk operasyonunda şüpheliler arasında yer alan Cemalettin Haberdar, TCDD Liman Daire Başkanı ve bir şirket sahibinin görüntülerine ulaştı. Halen kaçak durumda olan Haberdar, AKP İzmir adayı Binali Yıldırım'ın bacanağı.

İşte Rüşvet Görüntüleri

 

(soL-Haber Merkezi) İzmir'de bu sabah yolsuzluk ve rüşvet iddiasıyla düzenlenen operasyon ülke gündeminin en üst sırasına yerleşti. TCDD İzmir Liman İşletmesi'nde yapılan ihalelere fesat karıştırıldığı, yolsuzluk yapıldığı ve rüşvet ilişkisi kurulduğu gibi vahim iddialarla düzenlenen operasyon kapsamında adı şüpheliler listesinde geçen bir isim de eski Ulaştırma Bakanı ve AKP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım'ın bacanağı Cemalettin Haberdar.

 

2010 yılında gelen bir şikayet üzerine yapılan incelemeler sonucunda, 13 Şubat 2011'de başlatılan soruşturma kapsamında, teknik takip, gizli izleme gibi yöntemler de kullanıldı. Bu sabah yapılan operasyonda aralarında TCDD bürokratlarının ve iş adamlarının da olduğu 37 kişi, savcının talimatıyla gözaltına alındı. Şüpheliler, rüşvet almak ve vermek, ihaleye fesat karıştırmak, irtikap, görevi kötüye kullanmak, zimmet, doğrudan temin alımlarına fesat karıştırmak ve nitelikli dolandırıcılık suçlamalarıyla karşı karşıya. 2 yıl süren çalışmalar sonucunda yüzden fazla ihaleye fesat karıştırıldığının saptandığı kaydedildi.

 

İhaleden bir gün önce

 

Operasyonun merkezinde ise İndeks Holding'in sahibi Mahmut Can Bayoğlu bulunuyor. soL'un ulaştığı aşağıdaki fotoğrafta Bayoğlu, TCDD Limanlar Dairesi Başkanı Muhsin Yılmaz, Cemalettin Haberdar ve İndeks Şirketi'nden Tayfur Uzun'la aynı karede görünüyor.

foto-1_1_0.jpg

Tayfur Uzun'un sağ arka cebinde gazete kağıdına ve şeffaf dosyaya sarılı bir paket dikkat çekiyor. İddiaya göre bu fotoğraf ve aynı kişilerin görüldüğü aşağıdaki görüntüler, İzmir limanına alınacak MHC vinç ihalesinin yapılmasından bir gün önce, 6 Mayıs 2012'de çekildi.

 

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLA

Bugün yapılan operasyonda TCDD Genel Müdürlüğü'nde görevli 8 kişi gözaltına alındı. Yine bugün gözaltına alınan işadamı Mahmut Can Bayoğlu'nun adı, 25 Aralık'ta yapılmak istenen yolsuzluk operasyonunun ikinci dalgasında da geçiyordu. Cemalettin Haberdar ise halen firarda.

kaynak:sol portal