GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-01-2014 12:08   Güncelleme : 24-01-2014 12:08

KaymakamlıkÜcretsiz 36 Bin 500 Yüz Ağaç Dağıttı

Şanlıurfa'nın Akçakale Kaymakamlığı ve İl Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ilçe merkezinde 36 bin 500 yüz ağaç fidesi vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

KaymakamlıkÜcretsiz 36 Bin 500 Yüz Ağaç Dağıttı

Ağaç fidesi dağıtımına Akçakale Kaymakam Eyüp Fırat, İl Orman Bölge Müdürü Mehdi Özger, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaşlar katılım gösterdi.

Akçakale Kaymakamlığı ve İl Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ilçeye; çam, akasya, iğde, çınar ve mavi selvi fidanından oluşan toplamda 36 bin 500 yüz ağaç fidesi ücretsiz olarak ilçe halkına dağıtımı yapıldı.

Ağaçlandırma çalışmalarıyla ilgili olarak bir açıklama yapan İl Orman Bölge Müdürü Mehdi Özger, "Şanlıurfa Ovası'nda, Harran Ovası'nda bir zamanlar su yoktu, suya hasretti. Su geldi onun rahatlığını gördük. Onun nimetlerinden istifade ediyoruz. Ağaç da hemen hemen su kadar önemli ve ehemmiyetli diyebiliriz. İnsanlarımız bunun değerini kıymetini anladığı süre içerisinde, gerek bağında bahçesinde kamuya ait alanlarda, özellikle ormanda ülkemizin akciğerleridir. Ormana da ihtiyacımız var. Son zamanlarda ormancılık faaliyetlerini de biraz çeşitlendirdik. Gelir getirici türler dediğimiz fıstık, badem gibi ağaçların da ağaçlandırmasını yapıyoruz. Bunlardan köylülerimiz kendilerine gelir elde etmektedirler" dedi.

Kaymakam Eyüp Fırat, "İl Orman Bölge Müdürlüğü geçen yıl başlattıkları fidan dikim çalışmalarını bu yıl da devam ettirdiler. Akçakale'nin daha yeşil ve güzel bir görünüme kavuşması için her yıl fidan dikimi gerçekleştirmektedirler. Akçakale'de ve tüm Şanlıurfa'da şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz; ciddi bir ağaç yoksunluğu var. Tabi bu herhalde ovanın sulanmadan önce ağacın yetişmeyeceği düşüncesinin hakim olmasıdır. Fakat artık durum değişti, artık topraklarımız suya kavuştu. İnşallah alışkanlıkları yıkacağız. Özellikle kamu kurumlarından başlayacağız. Devlet eliyle bunu gerçekleştirmeye çalışacağız. Daha sonra ben inanıyorum ki herkes evinin bahçesine ağaç dikmeye başlayacak ve bizde bunun nimetlerinden faydalanacağız" diye konuştu.

Ağaç alan vatandaşlar ise bu çalışamadan dolayı memnun olduklarını dile getirerek yetkililere teşekkür etti.