KADIN
Giriş Tarihi : 26-01-2014 11:39   Güncelleme : 26-01-2014 11:39

Küçük Hasan’ Rojavalı Olduğu İçin Hiçbir Hastane Tedavi Etmiyor

Böbrek kanseri teşhisi koyulan ve sol böbreği alınan 2,5 yaşındaki Rojavalı küçük Hasan’a hastane kapıları yine kapandı.

Küçük Hasan’ Rojavalı Olduğu İçin Hiçbir Hastane Tedavi Etmiyor

ANF'den Zeynep Kuray'ın haberine göre böbrek kanseri teşhisi koyulan ve sol böbreği alınan 2,5 yaşındaki Rojavalı küçük Hasan’a hastane kapıları yine kapandı. Ailesinin dün bütün gün Bağcılar Özel Sefa Hastanesi, Bezmialem Vakif Üniversitesi Hastanesi ve Çapa Tıp Fakültesi’ni çaresizce dolaştı. Hastane yetkilileri ağız birliği yapmış gibi “yer yok” diyerek aileyi başlarından savdı. Çapa Tıp Fakültesi Çocuk Acil bölümünde anne kucağındaki küçük Hasan acıdan kıvranırken sağlık personelinin umursamaz bir şekilde çekirdek çıtlatması ise Türkiye’de sağlık sektörünün geldiği içler acısı hali bir kez daha gözler önüne serdi.

 

Suriye’nin Halep kentinde, savaşın ortasında doğan küçük Hasan’ın yüzü yine gülemedi. 1.5 yaşında yakalandığı kanser sonucunda sol böbreği alınan küçük Hasan, tedavi edilmeden Güngören’de ailesiyle birlikte kaldığı 10 metrekarelik boş dükkâna geri gönderildi. Oğullarını tedavi ettirmek için büyük bir umutla Türkiye gelen Warsan ailesi ise savaş koşullarında dahi böyle bir gaddarlığa tanık olmadıklarını söyledi.

 

BU EZİYETE KÜÇÜK BEDEN NASIL DAYANACAK?

 

21 Ocak 2014’te sırasıyla Bağcılar Eğitim ve Araştırma, Bezmialem Vakıf Üniversitesi ve Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülen Hasan’a “yer yok” denilerek kapı gösterilmişti.

 

Ağrıdan uyuyamayan küçük Hasan dün ise bu kez Bağcılar Özel Safa Hastanesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi ve Çapa Tıp Fakültesi’nde yine aynı umursamazlıkla karşılandı. Bağcılar Özel Safa Hastanesi’nde yapılan ultrasyon sonucunda kanserin nüks etmiş olabileceği anlamına gelen “Nüks ganglionöroblastom?” teşhisine rağmen, “yer yok” denilerek Çapa Tıp Fakültesi’ne yönlendirilen Warsan Ailesi, oradan da “yer yok” bahanesiyle Bezmialem Vakif Üniversite Hastanesi’ne gönderildi.

 

KANSERLİ ÇOCUKLAR İÇİN SADECE 6 YATAK

 

Bezmialem Vakif Üniversitesi’nde konuştuğumuz hekim ise, kanser hastası çocuklar için sadece 6 yatak bulunduğunu, hepsinin de dolu olduğunu söyleyerek kibarca Hasan’a tedavi kapısını kapattı. Çareyi tekrar Çapa Tıp Fakültesi acil çocuk bölümüne gitmekte bulan Warsan ailesi için çile tekrar başladı.

 

Kayıt bölümüne bakan personel, Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’nden onay almadan kayıt yapamayacağını belirtti. Bunun üzerine pasaport fotokopileriyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne giden aile mesai bittiği için onay alamadı.

 

Kayıt, pasaport fotokopileriyle yapılabildi. Acıdan kıvranan küçük Hasan saatlerce hastane koridorlarında bekletildi, sağlık personeli ise, hiç umursamaz tavırlarla çekirdek çıtlatmaya devam etti.

 

Dört saat süren bekleyiş ardından doktorlar Hasan’ın acil servise değil de Hematoloji servisine sevk edilmesi gerektiğini belirtti. Hastanenin yataklı bölümü yıkıldığı için şu anda yardımcı olamayacaklarını, zaten bir hastayı yatırmak için de yetkinin Pazartesi günü gelecek olan doçentlerde olduğunu söyleyerek, aileyi yeniden geri çevirdi.

 

Böylece küçük Hasan giderek şişen karnı ve ağrıları ile birlikte tekrar ailesiyle ikamet ettiği boş dükkâna geri gönderildi.