Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çanakkele'nin Eceabat ilçesindeki orman yangınıyla ilgili açıklamada bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, yangının tamamen kontrol altında olmadığını belirterek, ‘’Karadan ve havadan arkadaşlarımızın hem kısmi müdahaleleri hem kontrolleri devam ediyor. İlerleyen saatlerde kontrol altına alındı haberini vereceğimizi umuyorum. Ben bu vesileyle bütün gece boyunca hiç uyumadan alevlerle mücadele eden bu alandaki bütün kurumlara ait çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Gece saat 02.30 civarında Gelibolu ve Değirmendüzü Köyü’nden de yangın haberi aldıklarını bildiren Yumaklı, ''Oldukça da ciddi bir alanda çok şiddetli bir rüzgarla birlikte başlayan bu yangın için maalesef güçlerimizi bölmek zorunda kaldık. Ancak oraya da çok yoğun bir müdahale ile 2 saat içerisinde oradaki yangın da kısmen kontrol altına alınmıştı. An itibari ile orada da herhangi bir sorun olmadığını ve yangını kontrol altına alındığını söylemek istiyorum.’’ şeklinde konuştu.

Yumaklı, yangının başlamasıyla birlikte boğaz trafiğinin tek yönlü olarak kuzey-güney yönü itibariyle kapatıldığını, hava araçlarının su yönde alma yönlerinde olma sebebiyle bu yasağın aynı şekilde devam etmesinin kararlaştırıldığını aktardı.

Ziyaretçi trafiğine açılıp açılmaması hakkında değerlendirme yaptıklarını dile getiren Yumaklı, şunları söyledi:

‘’Özellikle yangının etkili olduğu Conkbayırı bölgesinin ziyaretçiye kapalı tutulması ama kısmen ziyaretçilere Alan Başkanlığının kontrolünde açılmasına karar verdik. Boşaltılan iki köyle ilgili geri dönüşe ilişkin karar vermedik. Orda da tedbiren bu şekliyle köyün tahliye edilmiş haliyle devamına karar verdik. Kontrol altına alındı kararı ile köy sakinlerimiz evlerine geri dönebilecekler.’’

Yumaklı, gelecek 5 gün boyunca özellikle Çanakkale bölgesinde fırtınaya varan derecede şiddetli bir rüzgarın olacağını kaydederek, ''Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 5 derece üzerinde olacağı tahmini sebebiyle hasat için Çanakkale’de hasat yapacak olan çiftçilerimizin saat 11.00'e kadar işlemlerini yapmaları ondan sonrasını izin verilmeyeceği konusunda kendilerini bildirim yapıldı, bugün de tekrar iletilecek. Buradaki amaç özellikle rüzgarın çok şiddetli olduğu saatlerde herhangi bir makine kullanımından kaynaklanabilecek bir kıvılcımın bile çok ciddi bir yangına sebebiyet verebilecek olması sebebiyle saat 11.00'e kadar hasat işlemlerinin tamamlanmasına karar verdik.’’ açıklamasını yaptı.

Dün saat 18.30 itibari ile Uşak’ta da bir yangın çıktığını ifade eden Yumaklı, kontrol altına alınma çalışmalarının devam ettiğini ve orada da işlerin iyiye gittiğini dile getirdi.

Yumaklı, vatandaşlara şu uyarıyı yaptı:

‘’Özellikle bayram tatili sebebiyle mesire yerleri ya da piknik alanları belirlenmiş olan yerlerde, vakit geçirmelerini bu alanlarda kendilerine yapılan ikazlara kesinlikle riayet etmeleri, yangına sebebiyet verebilecek en küçük bir unsuru gözetmeleri ve konuda ihtimam göstermeleri özellikle bu alanlar başta olmak üzere, zaten yasaklı olan orman alanlarına hiçbir şekilde girilmeyip ateş yakılmamasını rica ediyoruz.’’

Hibya Haber Ajansı