Çin Ticaret Bakanlığı, İngiltere’nin Çinli şirketlere yönelik yeni yaptırımlarına tepki gösterdi.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, İngiltere’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırım listesine beş Çinli şirketin de dahil edilmesine ilişkin kararından derhal geri dönmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, Londra’ya Çin ile İngiltere arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini koruma amacından hareket ederek, derhal yanlış yoldan geri dönme ve Çinli şirketleri yaptırım listesine dâhil etmeyi koşulsuz şekilde durdurma çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, “İngiltere’nin söz konusu girişimi, uluslararası hukukta hiçbir dayanağı olmayan ve Birleşmiş Milletler tarafından yetkilendirilmeyen tek taraflı bir yaptırım olduğu gibi, tipik bir sınır aşan yargı yetkisi eylemidir. Çin, İngiltere’nin Rusya’yla ilişkili olma bahanesiyle beş Çinli şirketi yaptırım listesine dahil etmesine kesinlikle karşı çıkıyor. Çin, kendi şirketlerinin meşru hak ve çıkarlarını kararlı bir şekilde savunacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Birleşik Krallık Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanlığı tarafından kısa süre önce Rusya’ya yönelik yeni tur yaptırım önlemleri açıklandı. Yaptırım listesinde beş Çinli şirketin bulunduğu öğrenildi.

Hibya Haber Ajansı