KADIN
Giriş Tarihi : 04-02-2014 08:41   Güncelleme : 04-02-2014 08:41

AKP-Cemaat Savaşı Almanya’ya Taşındı

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünkü Berlin ziyareti öncesi Almanya'daki Gülen Hareketi ile ilgili iddialar ortaya atıldı. Alman medyasında yer alan iddialar arasında, cemaat okullarında çocuklara şiddet ve mobbing uygulamaları ile din devleti oluşturma çabaları yer alıyor.

AKP-Cemaat Savaşı Almanya’ya Taşındı

Uzun yıllar Almanya’da medya ve siyaset dünyası ile iyi ilişkiler içinde olan Gülen Hareketi’ne yönelik iddiaların, AKP-Cemaat çatışmasının bir parçası olduğu gözlerden kaçmıyor.

 

 Gülen Hareketi ile ilgili iddialar Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'de bu akşam yayınlanacak olan "Report Mainz" haber programı ve "Der Spiegel" dergisi tarafından yapılan bir araştırma haberde yer aldı.

 

Haberde, Baden-Württemberg Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilâtı'nca hazırlanan bir raporda, "Gülen hareketinin düşünce yapısının birçok demokratik değere aykırı düştüğü, Gülen'in din devleti hedeflediği" tespitlerine de yer verildi. Haberde, Baden-Württemberg Anayasayı Koruma Teşkilâtı'nın sözkonusu belgesinde, "Gülen'in görüşlerinin kuvvetler ayrılığı prensibi, din özgürlüğü, bilim-eğitim özgürlüğü ve kadın-erkek eşitliğine aykırı olduğu"na işaret ediliyor.

 

OKULLARDA MOBBİNG VE DAYAK VAR

 

Fethullah Gülen taraftarlarının 140 dolayında ülkede faaliyet gösterdiğinin hatırlatıldığı araştırma haberde, yalnızca Almanya’da 300 kadar eğitim kuruluşunun Gülen Hareketi'ne bağlı olduğuna dikkat çekildi.

 

REPORT MAINZ ve Der Spiegel’in ortak araştırmasında, Gülen Hareketi’ne bağlı okullarda işlenen suçlara ilişkin iddialara da yer verildi. Buna göre, Federal Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF) yetkilileri, Rüsselsheim'da Gülen Hareketi'ne yakın bir dernek tarafından verilen entegrasyon kursunda 3 yaşında bir çocuğun tokatlandığını tespit etti.  Kursta ders alan bir başka çocuğun da kemerle bağlandığının tespit edildiği, bunun üzerine derneğin kurs verme yetkisinin iptal edildiği de iddialar arasında.

 

“KIZ ÇOCUĞU BAŞ ÖRTÜSÜ TAKMAYA ZORLANMIŞ”

 

Gülen Hareketi’ne ilişkin iddialar arasında Ludwigsburg'daki bir özel okulda yaşananlar da yer alıyor. Buna göre, kızı buradaki bir okula giden bir anne, kızının baş örtüsü takmaya zorlandığını ileri sürdü. Birçok görgü tanığının, Gülen Hareketi mensubu olmayan öğrencilere sistematik olarak mobbing ve şiddet uygulandığını belirttiği de iddialar arasında.

 

Sözkonusu okulların Gülen Hareketi'nin kadrolaşma ve yeni taraftar edinme faaliyetlerinde önemli bir rol oynadığı ileri sürülüyor.

 

AKP-CEMAAT SAVAŞI ALMANYA’YA MI TAŞINIYOR

 

Gülen Hareketi ile ilgili iddialara yer verilen programın Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya'nın başkenti Berlin'de temaslarda bulunacağı güne denk gelmesi de dikkat çekiyor. Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yapacağı görüşmede hüküme yönelik yolsuzluk iddiaları ve Suriye meselesinin öne çıkması bekleniyor. İddiaların Erdoğan’ın ziyaretine denk gelmesi nedeniyle, AKP-Cemaat çatışmasının artık Almanya’da da daha net bir şekilde hız kazanacağı yorumları yapılıyor.

 

Erdoğan’ın ziyareti sırasında kentte yaşayan Türkiyelilerle yapacağı ‘Berlin Buluşması’ adlı toplantıyı da, AKP ve Gülen Hareketi arasında yaşanan sorunlar sonrası giderek öne çıkmaya başlayan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) adlı AKP’nin lobi örgütü organize ediyor. Son yıllara kadar sadece Köln kentinde bir bürosu bulunan UETD’nin bugün 60 şehirde temsilciliğinin olması da dikkat çekiyor.

 

Bir çok gözlemci, uzun yıllar AKP’nin Avrupa’daki lobi faaliyetlerinin bir numaralı yönlendiricisi olan Gülen Hareketi’nin yerine AKP patentli UETD’nin aktif rol oynayacağını savunuyor. UETD’nin güçlendirilmesi ile 17 Aralık yolsuzluk operasyonları sonrası AKP’nin Avrupa’daki Türkiyeliler arasında yıpranan imajının tamir edilmesi ve Mili Görüş ve DİTİB gibi diğer oluşumlara taraftar kaptırılmaması da hedefleniyor.

 

İTTİFAKIN BOZULMASIYLA ALMAN MEDYASI UYANDI

 

Gülen Cemaati’nin Almanya’da okulların yanı sıra sivil toplum örgütleri ve medya içerisindeki ilişkileri de uzun yıllar tartışma konusu idi. Ancak, bir çok çevrenin uyarılarına rağmen AKP ile Cemaat’in iyi ilişkiler içerisinde olduğu 2002-2010 döneminde cemaate yönelik eleştirel haberler ana akım medyada yer bulamıyordu.

 

 

AKP ile ittifak halinde olduğu yıllarda Almanya’da ciddi bir serbestiye sahip olan Gülen Hareketi’ne ilişkin negatif haberler, iki güç arasındaki sorunların baş gösterdiği 2011-2012 yıllarından itibaren artmaya başladı. Der Spiegel dergisi Ağustos 2012’de yayınladığı geniş kapsamlı bir haberinde de, Gülen Cemaati’ni Scientology Tarikatı’na benzetmişti.  Dergi, Gülen’i de ünlü The Gotfather (Baba) filminden esinlenerek “Der Pate-Baba” sıfatıyla satırlarına taşımıştı.