Olayın Ayrıntıları

Geçen yıl nisan ayında, İnegöl'de devriye görevi yapan jandarma ekipleri, şüphe üzerine durdurdukları park halindeki bir otomobilde 15 yaşındaki kızı E.K.'ye cinsel istismarda bulunan Mehmet A.'yı suçüstü yakaladı. Jandarma ekiplerini gören Mehmet A., panikle pantolonunu düzelterek "Ne yaptım ki? Allah belamı versin komutanım. Bizi bırakın, bir daha böyle bir şey olmayacak" diyerek ağladı.

 

Mağdurun İlk İfadesi

Olayın ardından pedagog eşliğinde ifadesi alınan E.K., "Babam, 'Başka bir kadına gideceğim' diyerek bana baskı yapıyordu. Ailemin dağılmasından korktuğum için onun isteklerine boyun eğdim. Daha önce de beni boş bir tarlaya götürüyordu. Sonunda yakalandık" dedi. Bu ifadeler üzerine Mehmet A. tutuklandı.

 

İfadenin Değişmesi ve Tahliye

Savcılık soruşturması sırasında E.K., ifadesini değiştirerek, "Daha önceki ifadem doğru değildi. Babam bana baskı yapıyordu ve bu yüzden yalan söyledim" dedi. Bu yeni ifade üzerine Mehmet A. tahliye edildi.

 

Duruşmada Skandal Savunma

Mehmet A. hakkında 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan açılan davanın ilk duruşması İnegöl 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada sanık avukatı Ali Yılmaz, "Müvekkilim fermuarını çekiyordu ve bu yüzden yanlış anlaşılmalar oldu. Ayrıca mağdurun 15 yaşından büyük olması ve rızasının bulunması dikkate alındığında suç oluşmaz. Müvekkilimin beraatini talep ediyorum" dedi.

 

Tanıkların İfadeleri ve Mahkeme Kararı

Duruşmada tanık olarak dinlenen jandarma görevlileri, otomobilde gördükleri manzarayı anlattı. Görevliler, "Sanık fermuarını çekiyordu ve kızın kafası geriye doğru eğilmişti. Sanık 'Ne oluyor?' diye sorduğumuzda ağlayarak, 'Ne yaptım ki? Allah belamı versin komutanım. Bizi bırakın, bir daha böyle bir şey olmayacak' dedi. Kız ise ailesini terk etmemesi için babasının baskısına boyun eğdiğini söyledi" ifadelerini kullandı.

 

Sanık Mehmet A.'nın akrabalarının da tanık olarak dinlendiği duruşmada, mahkeme heyeti mağdurun baskı altında ifadesini değiştirdiğine hükmetti. Mahkeme, mağdur kızın devlet korumasına alınmasına ve sanığın tekrar tutuklanarak cezaevine gönderilmesine karar verdi.