Eğitim Faaliyetleri Sürüyor
Hastane, başarılı sağlık çalışmalarının yanı sıra, personele ve vatandaşlara yönelik eğitim faaliyetlerine de devam ediyor. Personele belirli aralıklarla mesleki ve bilgilendirme eğitimleri verilerek bilgi sahibi olmaları sağlanıyor. Bahar ve yaz aylarında sıkça görülen KKKA ile ilgili olarak düzenlenen seminerde, hastane personeli bu hastalık hakkında bilgilendirildi.

KKKA Hakkında Bilgilendirme
Hastane toplantı salonunda düzenlenen eğitimde, Doç. Dr. Mehmet Çelik, KKKA’nın sağlık çalışanları için yüksek risk oluşturan bir hastalık olduğunu vurguladı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, KKKA'nın vaka-ölüm hızının %4,74 olduğunu ve bu oranın sağlık personellerinde yaklaşık iki kat daha yüksek olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Çelik, KKKA'nın genellikle Hyalomma cinsi kenelerle taşındığını ve insanlara enfekte kenelerin tutunması veya teması yoluyla bulaştığını açıkladı. Hastalığın belirtileri arasında ateş, üşüme, halsizlik, kas-eklem ağrısı, bulantı, kusma, baş ağrısı ve kan pıhtılaşma bozukluğu bulunduğunu ifade eden Çelik, KKKA tanısı konduğunda destek tedavisi uygulandığını, ancak etkili bir antiviral tedavinin veya aşının bulunmadığını söyledi.

Korunma ve Kontrol Önlemleri
Doç. Dr. Çelik, KKKA'dan korunmak için kene bulunan riskli bölgelere gidildiğinde açık renkli giysiler giyilmesi, kenelere çıplak elle temas edilmemesi ve kene ısırılması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini vurguladı. Çiftçiler, hayvancılıkla uğraşanlar ve sağlık çalışanlarının KKKA açısından yüksek risk altında olduklarına dikkat çeken Çelik, şunları söyledi:

"Özellikle çiftçiler, hayvancılıkla uğraşanlar, kasaplar, mezbaha çalışanları ve sağlık personelleri hastalığa yakalanma açısından daha yüksek risk altındadırlar. KKKA tanısı konması durumunda destek tedavileriyle izlem yapılırken, hastalığın etkili antiviral bir tedavisi bulunmamaktadır. Ayrıca Kırım Kongo Kanamalı Ateş'e karşı etkin bir aşı da bulunmamaktadır. Ülkemizde Turkovac aşısını da geliştiren Erciyes Üniversitesi'nin yürüttüğü bir aşı çalışması ise devam etmektedir. KKKA'ya karşı korunma ve kontrol önlemlerine riayet edilmesi son derece önemlidir. Kene bulunan riskli yerlere gidildiğinde mümkün mertebe vücudu örten açık elbiselerin giyilmesi, kenelere çıplak elle temas edilmemesi, öldürmeye çalışılmaması, bu ortamlardan dönüşte kene yönünden tüm vücudun kontrol edilmesi dikkat edilmesi gereken hususlardır. Kene teması olması durumunda ise kişilerin keneyi evde kendi yöntemleriyle çıkarmaya çalışmadan en yakın sağlık kuruluşuna başvurması ve usulüne uygun bir şekilde kenenin çıkarılmasına özellikle dikkat edilmelidir. Ayrıca kene temasından sonraki 10 günlük periyotta ateş, halsizlik, kas-eklem ağrısı ve kanamaların olması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna ileri tetkik ve destek tedavisi gerekliliği açısından hastaların başvurmaları gerekmektedir."

Hastane Yönetiminin Açıklamaları
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Atlas, havaların ısınmasıyla birlikte KKKA vakalarında artış görülebileceğini belirterek, personele yönelik bilgilendirici seminerin önemini vurguladı. Eğitimin çok yararlı geçtiğini ifade eden Atlas, Doç. Dr. Mehmet Çelik'e ve katılımcılara teşekkür etti.